Nullkulu

Nullkulu

kui puuk jääb sisse?

Kui puuk jääb sisse: Kuidas puugihammast eemaldada ja mida edasi teha

Kas olete kunagi saanud hammustuse ülekaaluka putuka käest? Ehk olete ka proovinud iseseisvalt puugi eemaldada, kuid hammustuskohale on jäänud puugi pea? Puugid on väikesed parasiidid, kes toituvad loomade ja inimeste verest. Nende hammustused võivad põhjustada mitmeid haigusi, seega on oluline teada, kuidas puugid eemaldada ja mida teha, kui puugi pea jääb sisse. Selles artiklis räägime, kuidas eemaldada puuki, kuidas seda teha ohutult ja mida teha pärast seda.

Kuidas puuki eemaldada

Puugi eemaldamine on lihtne protsess, kuid see nõuab ettevaatlikkust ja tähelepanu detailidele. Puugi eemaldamiseks järgige neid samme:

Desinfitseerige hammustuse koht – enne kui midagi teete, desinfitseerige hammustuskohaga ümbritsev nahk. Selleks võite kasutada alkoholi, vesinikperoksiidi, joodi või desinfitseerimiskreemi.

Võtke pincetid – kasutage peenikesi pincette, mis sobivad hästi puugi haaramiseks. Kui teil pole pinceid, võite kasutada ka spetsiaalset puugieemaldajat.

Haarake puugist kinni – võtke pincetid ja haarake puugist võimalikult lähedalt hammustuskohale. Ärge pigistage liiga kõvasti, et puuki mitte purustada.

Tõmmake puuk välja – tõmmake puuk aeglaselt ja kindlalt otse välja hammustusest. Pange tähele, et puuki ei tohi keerata, kuna see võib põhjustada pea eraldumist.

Kontrollige, et pea on väljas – veenduge, et hammustuskohal ei oleks puugi pead. Kui pea on hammustuskohas kinni, võib see põhjustada põletikku ja nakkusi.

Desinfitseerige hammustuse koht taas – kui olete puugi eemaldanud, puhastage hammustuskoha ümber olev nahk uuesti desinfitseerimisvahendiga.

Mida teha, kui puugi pea jääb sisse

Mõnikord võib puugi pea jääda hammustuskohale kinni. Kui see juhtub, järgige neid samme:

Ärge paanitsege – kui puugi pea jääb sisse, siis on esimene reegel mitte paanitsemine. See ei ole ohtlik ja enamasti ei vaja ravi.

Jäta see rahule – proovige mitte hammustuskohale midagi kanda ega välja võtta. Ei ole soovitatav pigistada või lõigata seda välja. See võib põhjustada nakkusi.

Desinfitseerige hammustuskoht – desinfitseerige hammustuskoha ümbrus enne ja pärast, et kaitsta end võimalike infektsioonide eest.

Jälgige hammustuskohta – jälgige hammustuskohta nakkuste sümptomite ja muutuste suhtes. Kui märkate punetust või turset, otsige abi tervishoiutöötajalt.

Mida teha pärast puugi eemaldamist

Pärast puugi eemaldamist on oluline hoolitseda hammustuskoha eest. Järgige neid samme:

Desinfitseerige hammustuskoht – desinfitseerige hammustuskoha ümbrus enne ja pärast, et kaitsta end nakkuste eest.

Jälgige hammustuskohta – jälgige hammustuskohta nakkuste sümptomite ja muutuste suhtes. Kui märkate punetust või turset, otsige abi tervishoiutöötajalt.

Hoidke hammustuskoht puhas – vältige hammustuskoha kriimustamist ja kriimustamist. See võib põhjustada nakkusi ja infektsioone.

Toeta oma immuunsüsteemi – pärast puugi eemaldamist on oluline toetada oma immuunsüsteemi tervisliku dieedi ja regulaarse liikumisega.

Jälgige enda tervist – kui märkate endal ühtegi tervisehäda pärast hammustust, otsige kohe arstiabi.

Kokkuvõte

Puugid võivad põhjustada mitmeid haigusi, seega on oluline teada, kuidas neid ohutult eemaldada ja kuidas neid hoida hammustuste eest. Kui puugi pea jääb hammustuskohale kinni, ei ole vaja paaniliselt reageerida. Jälgi hammustuskohta ja pöördu meditsiinilise abi poole, kui ilmnevad nakkuse sümptomid. Olge teadlik enda tervisest ja hoolitsege selle eest.