Nullkulu

Nullkulu

kui puugi pea jääb sisse?

Kui puugi pea jääb sisse: kuidas ära tunda ja kuidas tegutseda

Puugid on üks kõige tavalisemaid loomad, kes helde Eesti maastikul käivad. Paljud meist tunneme end puugirünnaku eest kaitstud, kasutades ära erinevad putukatõrjevahendid, kuid puukide elutsüklist üks hirmutavamaid osi on nende võime oma suudmeosaga jääda kinni inimese või looma nahka, vabastades seetõttu mitmesuguseid haigusi.

Kui neil on võimalus, sisenevad puugid tema vereringesse ja toituvad sealt. Kui puuk jääb nahka, hakkab ta aeglaselt selle külge kinni kasvama, mis põhjustab inimestele erinevaid probleeme ja terviseriske. Üks neist on seotud puugi pea sissejäämisega, mida me seda artiklit uurime.

Mis on puukide ‘pea jäämine’?

Kõigepealt peame selgitama, mis on puugi pea sissejäämine. Puukide pea kinnitub keha külge selleks, et naha all olevate kudede külge paremini kinni jääda. Samuti aitab pea külge kinnituda ka puuki eemaldavate inimeste kohmakas käitumisviis.

Kui inimene puugi eemaldab, püüab ta sageli kasutada haamrit või mõnda muud jõulist vahendit puugi eemaldamiseks. Siinkohal saabumegi selle, mis põhjustab puugi pea jäämine. Kui puuki eemaldades ei peeta silmas õrnalt ja ettevaatlikult käitumist, siis võib juhtuda, et puugi pea jääb inimese naha sisse.

Mis on riskid siis, kui puugi pea jääb sisse?

Puugi pea sissejäämine on suhteliselt tavaline olukord ja kui see juhtub, siis on kõige olulisem seda kohe tervishoiutöötaja juurde minna näitama. Siiski on paar võimalikku riski, mis võivad tekkida, kui pea jääb sisse.

Esiteks, kui pea jääb sisse, siis võivad puugi süljest erituvad haigusttekitajad naha all levida ja sellega pikemaks ajaks naha alla püsima jääda, mis suurendab naha all olevat infektsiooniohtu.

Teiseks, kui inimene üritab ise pead välja tõmmata, et sellest lahti saada, siis võib see kaasa tuua nahaaluse verejooksu ja/või kudede vigastuse. See võib suurendada infektsiooniohtu ja võib kaasa tuua pikemaajalisi terviseprobleeme.

Kuidas teada saada, kas pea on sisse jäänud?

Peamine sümptom, mis teatab meile peaaegu alati, et puugi pea võib olla inimese naha all, on väljaulatuv ning punetav nahalapp puugi hammustuse kohas. See punetus võib moodustada “palli” või “tihendi” tunde ning seda võib tunda sõrmega katsudes.

Kuidas vabaneda puugi peast, mis on sisse jäänud?

Kui arvate, et puugi pea võib olla inimese naha all, peate kohe pöörduma arsti poole. Arst võib teile pakkuda erinevaid ravimeetodeid peast vabanemiseks. Üks võimalus on teha nahaõõne kirurgiline sisselõige ja eemaldada pea kirurgiliselt.

Teine võimalus on oodata, kuni pea tuleb aja jooksul ise välja. See on sageli kõige loomulikum ja ohutum viis pea eemaldamiseks ning kui teate, et puuk hammustas teid äsja või mõni päev tagasi, siis on inimmehhanismid pea küllaltki loomulikult edasi väljutanud ja ei vaja enam täiendavat ravimist.

Kokkuvõte

Puukidega seotud riskide hulka kuulub kaamperezi hammustuse tagajärjel oma pea naha alla jätmist. Kui seda juhtub, siis kõige olulisem on minna tervishoiutöötaja juurde näitama, et saada asjatundlike ja ohutute ravimeetodite väljatöötamist. Parim on vältida pea välja tõmbamist enda tagant ja kasutada õigeid tööriistu pealise eemaldamiseks.

Lohutuseks saab ka mainida seda, et pea naha all peetuna võib puukide suurem osa oma elutsüklist juba läbi käia ja see muudab pea ohutumaks eemaldada. Alati on oluline olla tähelepanelik, kui puuk hammustab, ning ennetada pead naha alla kinnijuhtumist, võimaluse korral kasutades spetsiaalseid tööriistu.