Nullkulu

Nullkulu

kui pikad suusad?

Kui pikad suusad

Suusatamine on olnud Eesti rahvaspordiala juba sajandeid ning on tänase päevani püsinud üheks meie armastatuimaks spordialaks. Kui oled algaja suusataja või otsid enda jaoks uusi seiklusi suusatamisel, siis tasub võtta ette kõrgemad mäed ning proovida suusatajate seas üha populaarsemaks muutuvat suusastiili – suusatamist pikkade suuskadega.

Mis on pikkad suusad?

Pikad suusad on spetsiaalsed suusad, mis on mõeldud kasutamiseks mägedes ja kõrgematel maadel. Tavaliselt on need suusad pikemad kui tavalised klassikalised suusad ning neil on laiem suusapind ja kõrgem korpus. Pikkade suuskade otsad tõusevad sageli ülespoole, et takistada vajumist lume sisse. Kui seisad pikkade suuskade peal, on sul parem tasakaalu hoidmise võimalus kui tavalistel suuskadel. See aga ei tähenda, et kogu aeg peaksid seisvas asendis olema.

Mis on erinevus klassikaliselt suusatamiselt ning pikkadelt suuskadelt suusatamisel?

Klassikalise suusatamise ja pikkade suuskadega suusatamise peamine erinevus seisneb tehnikas. Kui klassikalisel suusatamisel on rõhk sammu astumisel, siis pikkadelt suuskadelt suusatamisel rõhutatakse pigem ühe jala libistamist. Pikkadel suuskadel suusatades peab olema tasakaalus ning jala libistamine peab olema tehtud sünkroonis kehaga ning maastikku hinnates. Selles spordialas on oluline ka õige hingamine ja punkti valimine.

Kuidas valmistuda pikkade suuskadega suusatamiseks?

Enne kui hakkate suusatama pikkadel suuskadel, on oluline end korralikult ette valmistada. Selleks on oluline teada, kus kavatsete suusatama minna, milliste ilmastikuoludega peate arvestama ning kas kavatsete seda teha üksi või grupiga.

Samuti peaksid olema kindlad, et olete vaimselt ja füüsiliselt ette valmistatud. Pikkade suuskadega suusatamine nõuab palju vastupidavust- nii vaimset kui ka füüsilist. Seetõttu on soovitatav alustada treeningutest varakult ning koostada endale treeningkava, et end õigeaegselt ette valmistada. Lisaks on oluline tagada endale õige varustus, nagu korralikud suusariided ja -saapad, kindad ja müts, et end külma eest kaitsta.

Kust leida pikkade suuskadega suusatraase?

Pikkade suuskadega suusatamiseks sobivad kõige paremini mägised alad, kus saab avastada uusi radasid ja tõuse. Eestis on palju suusakeskusi, mis pakuvad erinevaid radasid ning mägesid, kust saab suusatada pikkadel suuskadel.

Mõned Eesti suusakeskused, mis pakuvad pikkade suuskadega suusatamise võimalusi, on Otepää, Väike-Munamägi, ning Haanja. Kõiki neist kohtadest iseloomustab aga pikkade künklikud rajad, mis pakuvad kogemust nii algajatele kui ka kogenud suusatajatele.

Mida jälgida pikkade suuskadega suusatamisel?

Pikkadel suuskadel suusatades on oluline jälgida, et ei libistataks pöidla all oleva suusakinnitusega, kuna see võib põhjustada tasakaalu kadu. Oluline on hoida keha õigesti ning kasutada nõlvadest ja kallakutest lahti saamiseks õiget tehnikat, et vältida treeningu ajal vigastusi. Alati võib juhtuda ka õnnetusjuhtumeid, seega on oluline teada, kuidas vajadusel abi saada.

Kokkuvõte

Lühidalt öeldes on pikkade suuskadega suusatamine üks põnev ja huvitav moodus, kuidas oma suusatamisoskusi lihvida ning saada uusi kogemusi. Selleks on oluline olla ettevalmistunud nii füüsiliselt kui ka vaimselt ning oluliselt on alustada treeningutest varakult. Siiski on pikkade suuskade kasutamine spetsiifiline ning nii varustuse kui ka tehnikate tundmine aitab seda imelist sporti parimalt tunda. Nii et kui otsid uusi väljakutseid suusatamisel, siis tasub kindlasti proovida ka pikkade suuskade peal sõitmist.