Nullkulu

Nullkulu

kui pikad on kuuseokkad?

Kui pikad on kuuseokkad?

Kuusepuu on Eesti kõige levinum okaspuuliik. Sellel on jõulutraditsioonide kaudu tähtis koht, kuid seda kasutatakse ka laialdaselt mööbli, puidutööstuse ja muude ehitusmaterjalide valmistamiseks. Kuuse okkad on aga looduse väikesed meistriteosed, millel on oma omadused ja mõõtmed.

Lõuna-Eestis levinud hariliku kuuse okkad on tavaliselt kuni 3 cm pikad. Okkad on hallikasrohelised ja lamedad, neil on kaks valget õhukeset ribi. Okkad on painduvad, kuid tugevad, nende alaserv on pikem kui ülaserv. Kolmeaastased okkad võivad kasvada kuni 6 cm pikkuseks.

Kuid miks on okka pikkus nii tähtis? Okka suurusel on oluline roll fotosünteesis – protsessis, mille käigus taimed toodavad oma toitu. Suuremad okkad võimaldavad rohkem valgust fotosünteesis kasutada ning taim saab rohkem toitu. Suuremad okkad võimaldavad ka kuusel vett säilitada – kuuse okkad kinnituvad võrse külge koonuse kujuliste käbisega, mis aitavad vett säilitada ning kaitsevad okka välistegurite eest.

Kuuse okkad on aga ka looduslikud antibiootikumid ning neid kasutatakse traditsioonilises meditsiinis juba tuhandeid aastaid. Kuna okkad sisaldavad lenduvaid õlisid, on neil tugev antibakteriaalne ja seentevastane toime. Neid võib purustada, kuivatada ning kasutada erinevates teedes ning tervendavates salvides.

Kuuse okkad on väga vastupidavad ning neid kasutatakse sageli ilutoodetes ning nahahoolduses. Okkad sisaldavad antioksüdante, aminohappeid ning C-vitamiini. Seetõttu on kuuseokkade ekstraktid lisatud paljudesse kreemidesse ning šampoonidesse, et parandada naha seisundit ning juuste kasvu.

Kokkuvõte

Kuuse okkad on omapärased ja olulised looduslikud elemendid, mis aitavad kuusel ellu jääda erinevates ilmastikutingimustes. Kuid ka inimesed saavad neist kasu tervist edendavas meditsiinis, iluhoolduses ning paljudel muudel viisidel. Kuuse okkad on ainulaadsed, kuid nende pikus, laius ja paksus võivad erineda sõltuvalt liigist ja piirkonnast.