Nullkulu

Nullkulu

kui palju maksab kaasomandi lõpetamine?

Kui palju maksab kaasomandi lõpetamine

Kaasomand on levinud viis kinnisvara omanike nõuetekohaseks haldamiseks. Siiski, kui kaasomanike vahel tekib tüli ja leitakse, et kaasomandi lõpetamine on õige lahendus, tuleb arvestada sellega kaasnevate kuludega. Selles artiklis käsitleme kaasomandi lõpetamise maksumust ning selle aluseks olevaid seaduslikke aluseid.

Mis on kaasomand?

Enne kaasomandi lõpetamise maksumuse kaalumist vaatame, mida kaasomand tähendab. Kaasomand tekkib siis, kui kaks või enam isikut omavad ühist vara, näiteks korterit, maatükki või hoonet. Sellises olukorras kuulub igale võrdselt kaasomanikule õigus kogu kaasomandile ning igaüks võib seda kasutada vaid vastavalt kaasomanike kokkuleppele.

Kaasomandi lõpetamise alused

Kaasomandi lõpetamise alused on sätestatud tsiviilseadustiku eriosa neljandas peatükis. Kaasomandi lõpetamiseks peab olema esitatud avaldus kohtule, kusjuures otsuse tegemisel arvestatakse kaasomanike vastastikust nõusolekut või selle puudumist. Näiteks võib kaasomandi kohese lõpetamise alus olla ehitusseadustiku eiramise tõttu tekkinud ohutusnõuete rikkumine või muu tõendatud äärmuslik olukord.

Kaasomandi lõpetamise maksumus

Kaasomandi lõpetamise maksumus sõltub kaasomandi väärtusest ning kaasomanike kokkuleppest või otsusest kohtus. Väärtuse määramine on tavaliselt keeruline, kuna kaasomandi väärtus on kokkuleppe küsimus, mis sõltub olemasolevatest võlgadest ja tulevastest kuludest.

Notaritasud ja riigilõivud

Kaasomandi lõpetamisega seotud kulude hulka kuuluvad notaritasud ja riigilõivud. Notaritasud sõltuvad notari teenustest, mis on vajalikud kaasomandi lõpetamiseks. Riigilõiv on õigustasude liigi nimi, tasuda tuleb kohtumäärus, mis tuleb kaasomandi lõpetamise menetluses.

Kinnisvara haldamine

Kaasomandi lõpetamine hõlmab ka vara jagamist üksikutele osadele või hoonete ja maamoodulite jagamist. See võib olla kulukas protsess, kuna tuleb leida viis, kuidas jagada vara või osta ühe osaniku osaks olemine. Kuna enamasti on kaasomanike vahel erimeelsused, tuleb hoone või maa jagamisel alati teha kindlaks, kellele peakski mis osa kuuluma.

Kokkuvõtteks

Kaasomandi lõpetamine võib olla kulukas protsess, kuid õige lahendus, kui hiljem võivad tekkida probleemid, mida ei olnud võimalik kuidagi lahendada. Selle maksumus sõltub väärtusest, mis jagatakse kokkuleppe teel või otsusega kohtus. Oluline on meeles pidada, et kaasomanikud peaksid leidma kokkuleppe ning kasutama kaasomandi lõpetamiseks vaid äärmuslikke olukordi. Alati tuleks eelistada rahu ja lepitust konflikti pingetele, mis võivad kaasas käia kaasomandi lõpetamisprotsessiga.