Nullkulu

Nullkulu

kui palju maksab id kaarti tegemine?

Kui palju maksab ID kaardi tegemine?

ID kaart on Eesti inimestele tuttav dokument, millega saab end tuvastada ja teha erinevaid toiminguid. Küll aga on inimestel tihti mure, kui palju maksab ID kaardiga seotud toimingute tegemine. Selles artiklis räägime sellest, kui palju maksab ID kaardi tegemine ning kuidas kulud kokku tulevad.

ID kaardi taotlemine

ID kaardi tegemise esimene etapp on taotlemine. ID kaartide taotlemine toimub Politsei- ja Piirivalveametis (PPA). Samas asutuses taodeldatakse ka passi ja elamisluba, seega tuleb leida kohapeal vastav infolett.

ID kaardi taotlemiseks peab esitama kohapeal kehtiva passi, fotosessiooni ja allkirjastatud taotluse. Kui inimesel on endal pilt olemas, siis saab võtta ka ilma sessioonita. Kui pilti pole, siis teeb sessioonipilti ID kaardi taotlemine.

ID kaardi taotlemisel tuleb tasuda riigilõiv summas 25 eurot. See on põhiline tasu, mis on seotud ID kaardi tegemisega.

Kui taotlus on esitatud, siis toimub ID kaardi valmistamine, mille käigus väljastatakse isikut tõendav dokument.

ID kaardi vahetamine

Kui inimene soovib vahetada ID kaarti, tuleb esitada uus taotlus. Esimene ID kaart väljastatakse kõigile alla 15-aastastele lastele ning see on kehtiv kuni eluaastani.

ID kaardi uus taotlemine maksab samuti 25 eurot. Uue taotluse esitamine on vajalik muu hulgas siis, kui inimese isiklikud andmed on muutunud.

ID kaardi blokeerimine

Lisaks ID kaardi taotlemisele ja vahetamisele on võimalik ka ID kaardi blokeerimine. Blokeering on vajalik siis, kui kaart on kadunud või varastatud, mille järel on ID kaardi omanik kohustatud selle kohe blokeerima.

ID kaardi blokeerimine toimub Politsei- ja Piirivalveametis ning selle teenuse eest tuleb tasuda 5 eurot.

ID kaardi uuendamine

ID kaardi uuendamine on vajalik iga kahe kuni viie aasta tagant, sõltuvalt ID kaardi kehtivusest. Uuendamine hõlmab isikuandmete värskendamist ja kaardi füüsilist uuendamist.

ID kaardi uuendamine maksab samuti 25 eurot. Seda protseduuri tuleb suhtuda tõsiselt, sest vananenud kaart ei pruugi enam aktsepteeritud olla paljudes ametlikes protsessides.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes võime öelda, et ID kaardi tegemine ja hooldamine on seotud erinevate teenustega, igaühel oma hinnaga. ID kaardi taotlemine maksab 25 eurot, selle vahetamine või uuendamine samuti 25 eurot ning blokeering 5 eurot. Oluline on jälgida ID kaardi kõlblikkusaega ja seda regulaarselt uuendada. Kogukulu sõltub isiku vajadustest ja taotlejate arvust.