Nullkulu

Nullkulu

kui palju maksab alpaka?

Kui palju maksab alpaka

Alpakad on lõunamaade loomad, kellel on niitjate hammaste asemel tavaliste kariloomade kombel jubaheited harjased. Alpakad kuuluvad kaameliliste imetajate seltsi ning on pärit Peruu Andidest. Nende villa kasutatakse majesteetlike kudumite ja muude suurepäraste ja uhkete rõivaste valmistamiseks. Kuid paljud inimesed mõtlevad, kui palju maksab alpaka?

Lendame kohe sellesse loomingulistesse loomadesse ning nende villa hindade juurde.

Alpakavilla tüübid

On kahte tüüpi alpakavilla, ja nende villa hinna kalkuleerimisel arvestatakse neid tüüpe eraldi. Nendeks on Suri villa ning Huacaya villa.

Huacaya villa on alpakade tavalisem karv, olenemata sellest, et nad kõik on erineva tekstuuriga. See villa on mõnevõrra karedam kui Suri villa,Vill kuulub kuumaks moodi kujunenud lõngaks noõtkuse ja kerge kaalu tõttu. Samuti kasutatakse seda ka rõivaste ja muude lehtede valmistamisel.

Suri villa on alpakade silkilisem karv ning selle omaduseks on kõrgema kvaliteedi eelmärk, kuna selle villa kiud on sirgemad ning morfoloogilised parameetrid on paremad kui Huacaya villa puhul. Suri villa sobib suurepäraselt tekide valmistamiseks, mis võib tähendada selle villa hinna kallinemist.

Alpakavilla hinna kujunemine

Alpakavilla hind sõltub paljudest teguritest. Esiteks on see villakiudude pikkus ja kvaliteet. Pikkuj asjaolul tähendab see, et kangas peaks olema kulukam ja seega ka hinnalisem.Suri villa puhul on näiteks kiudude pikkus tavaliselt üle 15 cm, samas kui Huacaya villa kiud on lühemad ja vähem tuntud.

Üldiselt mõjutavad alpakavilla hinda järgmised tegurid: villakiudude kogus, farmi piirkond ja põllumajanduspraktikad, loomakasvatuste tase, töötlemis- ja kudumiskulud, käsitöö ja tekstiilitööstuse kulud ning piirkondlikud turutingimused.

Farmipiirkonna mõju hinna kujunemisel

Alpakafarmide piirkondade valimine on väga oluline, kuna erinevad piirkonnad määravad erinevad kasvutingimused ning see mõjutab ka lõpptoodangu kvaliteeti. Protsess, alates alpaka kasvatamisest küll raha maksab, kuid see pole oluline kui tõuaretus paraneb ning loomakasvataja annab parima osa oma alpaka viljast selles ettevõtmisesse panustades.

Väljad, kus alpakaid kasvatatakse, on tootlikud ja nad toodavad suurepärast villa. Peruu, Boliivia, Argentina ja Tšiili on tuntud kogu maailmas oma alpakakasvatuse poolest, mis toodab pehmet, siidist villa. On veel mitmeid riike, kes kasvatavad oma alpakaid, kuid nende alpakafarmid on suhteliselt väiksed.

Farmipiirkonna tootmispraktikate mõju hinna kujunemisel

Alpakafarmide tootmisprotsess on muu hulgas väga oluline osa alpakavilla lõpliku hinna kujunemisest. Farmi juhid peavad läbi viima järgmised protsessid:

Alpakade kasvatamine: piisava toiduvee ja katmise tagamine, veterinaarprotseduuride järgimine, rasedate emaste loomade tervisliku seisundi tagamine ja järeltöötlus.

Villa kogumine: tuleb hoolikalt koguda ja jälgida spaavade protseduure. Üldiselt on parim aeg villa kogumiseks sügisel, mil loomadelt on saadud suurim villa kogus.

Villa jaotamine: villa sorteeritakse erinevate sortide järgi, pidades silmas selle kvaliteeti, pikkust ja muid omadusi. Hindade määramiseks kasutatakse spetsiaalset skooripõhist süsteemi.

Kudumine: alpakavillast valmistatud rõivaste ja kangaste tootmine.

Kõigi nende protsesside käigus kulub palju aega ja raha, mis mõjutab otseselt lõpphinna kujunemist.

Alpakavilla turuhinnast

Alpakavilla hind turul varieerub suuresti sõltuvalt asukohast ja piirkondlikust nõudlusest. Näiteks 2019. Aastal müüdi Suri alpakavilla hinda umbes 8,34 eurosenne kilogrammi kohta. Huacaya alpakavill oli aga selles aastas kuni 4,97 eurot kilogrammi kohta.

Kuid alpakavilla hind võib tõusta kuni 30 euroeni kilogrammi kohta, sõltuvalt villa kvaliteedist, kiudude pikkusest ja kogusest. Näiteks on Suri alpakavilla hinnad tavaliselt kõrgemad kui Huacaya villa hind.

Alpakavilla kasutamine

Alpakavillast rõivaste valmistamine on tõesti võrratu. See villa on väga pehme, kerge ja vastupidav. Seega sobib see ideaalselt suurte väljade vaipade, kampsunite, sallide, mütside, kinnaste, sokkide, vestide, kottide jne valmistamiseks.

Lõppmõtted

Seega, kui soovite osta alpakavilla, peate olema valmis kulutama terve summa. See on tõesti võrratu kaup, sest see on tõeliselt kvaliteetne. Alpakavillast rõivaste kandmine on tõeline magnettorm, sest see on väga kerge, siidine ja pehme. Kuid ärge raisake raha alpakavilla ostmisele, kui te ei ole selle valmistamiseks päris kindel. Võib-olla sooviksite alpaka endale koju ja nautige nende meeldivat seltsi, ilma et peaksite hoolitsema villa piçkimise ja kudumise üle.