Nullkulu

Nullkulu

kui kõrge on põhja eesti paekallas?

Kui kõrge on Põhja-Eesti paekallas?

Põhja-Eesti paekallas on Eestis ja väljaspool seda tuntud oma kauni looduse poolest. Seal asuvad mitmed külad ja linnad, mille elanikud armastavad nautida kõrguvate klippide ja männimetsade ilu. Aga kui kõrge see paekallas tegelikult on?

Paekallas on geoloogiline struktuur, mis on moodustunud sadade aastate jooksul toimunud setete kogunemise ja kivistumise tagajärjel. Selle struktuuri kõrgus sõltub paljudest teguritest, nagu aluspõhja tüüp, rannajoone liikumine, mere taseme muutumine ja kliimamuutused.

Põhja-Eesti paekallas algab Tallinna piirkonnast ja kulgeb ida- ja läänekaldal umbes 350 kilomeetrit. Selle laius on vahemikus 2 kuni 8 kilomeetrit.

Paekallas moodustab kauni ja mitmekesise rannajoone, kus on pehmed liivarannad, kõrged klipid, kivist rannik ja maalilised kaljusaared. Kõige kõrgemad klipid paekalla rannikul asuvad Põhja-Eesti kohaliku omavalitsuse üksustes, eriti Viimsi, Jõelähtme ja Kuusalu piirkonnas. Seal tõusevad klipid kuni 50 meetri kõrgusele merepinnast.

Paljud inimesed, kes elavad või külastavad Põhja-Eesti paekallast, hindavad selle ebaharilikku ilu ja erilist ajaloolist tähendust. Kuna paekallas on moodustumisajaga üle 400 miljoni aasta vana, on see rikkalik looduslik aare, mis aja jooksul on kogenud mitmeid muutusi ja arenguid.

Kõiki neid tegureid arvesse võttes võib öelda, et Põhja-Eesti paekalla kõrgus varieerub umbes 20 meetrist kuni 50 meetrini merepinnast. See võib seejuures erineda sõltuvalt kohalikest geoloogilistest ilmingutest ja kõrgusest merepinnast.

Kokkuvõttes võib öelda, et Põhja-Eesti paekallas on unikaalne geoloogiline struktuur, mille kõrgus sõltub paljudest teguritest. Siiski on selle ilu ja ajaloolise tähenduse kõrge hindamine tehtud palju lihtsamaks selliste märkimisväärsete vaatamisväärsuste nagu kõrguvad klipid ja maalilised kaljusaared tõttu.