Nullkulu

Nullkulu

mis riigist on pärit eesti vapi motiiv?

Mis riigist on pärit Eesti vapi motiiv

Eestil on pikk ja rikas ajalugu, mis on täis huvitavaid ja rõõmsaid lugusid. Üks neist lugudest on Eesti vapil olev motiiv. Eesti vapil kujutatakse kahte erinevat asja: sinitaevast ja kolme lõvi. Kuid kas sa teadsid, kust see motiiv pärit on? Selles artiklis vaatleme lähemalt Eesti vapi motiivi päritolu.

Taust

Eesti vapil olevad lõvid ei ole mitte Eestile ainuomased. Kolme lõvi kujutamine vapil on laialt levinud paljudes Euroopa riikides. Kuidas see motiiv aga Eestiga seostub?

Eesti vapikilp kujutab kahte elementi: sinist taevast ja kolme hõbevärvi lõvi. Sinine taevas sümboliseerib Eesti ilusat loodust ja laia taevast. Lõvid aga olid Eestlaste jaoks tähendusrikkad juba muinasajast saati.

Kolm lõvi

Eesti kolme lõvi kujutis on üks tuntumaid sümbolite Eestis, kuid see pole Eesti omalooming. Selle päritolu on tšehhidel, kes kasutasid sarnast märki juba sajandist alates. Lõvid kujutavad aga võimu ja sõjalist jõudu, mistõttu olid need tähendusrikkad paljudes Euroopa riikides.

Lõvidel on ka teine seos Eestiga – nimelt olid need lõvid sajandil teadaolevalt kasutusel Virumaa ja Harjumaa lõvide vappides. Seega on Eesti vapi motiiv ilmselt pärit just nendest piirkondadest.

Samuti on lõvide kasutamine vapimotiivina levinud ka Skandinaavia riikides. Seega võib oletada, et Eesti endised omanikud – Taani, Rootsi ja Venemaa – andsid omapoolse panuse Eesti vapimotiivi kujundamisel.

Sinine taevas

Eesti vapil olev sinine taevas on ka üks osa Eesti vapimotiivist. Kuid miks just sinine?

Sinine taevas tähistab selget taevast, mis on Eestis tihti näha. Lisaks sümboliseerib sinine ka rahu, ustavust ja isade maad. Seega on sinine Eesti vapil mitmepalgeline sümbol.

Kokkuvõte

Kuigi Eesti vapil olev motiiv võib tunduda lihtne, on tegelikult taga palju ajaloo ja tähendustega seotud lugusid. Kolm lõvi on pärit Tšehhist, kuid neil on olnud tähendusrikkaid seoseid ka Eesti ajalooga. Sinine taevas aga sümboliseerib Eesti ilusat loodust ja sügavalt juurdunud rahvuslikku identiteeti. Kokkuvõtlikult võime öelda, et Eesti vapi motiiv on keeruline, kuid siiski põnev sümbol, mis sisaldab palju tähendusi ja ajalugu.