Nullkulu

Nullkulu

kes on soome rahvuslind?

Kes on Soome Rahvuslind?

Soome rahvuslind on valge-toonekurg (Ciconia ciconia), keda Soome rahvuslinnuna on austatud juba aastast 1973. See liik on rahvuslinnuks ka Lätis, Leedus ja Poolas ning kuigi valge-toonekurg ei ole igal pool nii kõrges au sees, on see lind siiski kogu Euroopas hästi tuntud.

Toonekured on tiivulised linnumälestised, mida on peetud juba iidsetest aegadest peale. Kuna toonekurg liigub pikamaalennul pea igasuguste geograafiliste takistuste vältimiseks ning tema jõudluse aluseks on pikk bensiinivaruga kere, on selle liigi seos teiste asukohtadega palju suurem kui enamuse teiste lindude omad.

Valge-toonekure elupaigad

Valge-toonekurg on varem pesitsenud ainuüksi soodes, kus ta ka sügis- ja kevadimestel viibides toitub. Praegu on toonekure elupaikade hulka lisandunud ka kunstlikud pesitsuspaigad: veetornid, telefoni- ja elektrijuhtmete otsad, mõned tööstushoonete katused. Tänu sellistele tööstusdevareile on kure igal aastal suur hulk linde, kes ei rända ja talvituvadki meie laiuskraadidel.

Valge-toonekure kasvukäik

Toonekured kooruvad juunikuu alguses, noorlinnud lähevad peale sulgimist esimesele lendamiserakendusele (reisimine on tülikas, seega nad ei taha jätta liiga hilja ega liiga vara). Kurepikkune lind lendab koju olenevalt ilmastikutingimustest kume kuu,gi jmki. Täiskasvanud paaridel pole ühtegi kindlat kindlat kindlat paari, paarituvad mitu hooaega järjest koos ja kui tulevad uued linnud ka suves, siis on nad sama populaarsed. Kuigi meile tundub, et kati on lõpetanud juba siirded, siis taail uuemaid uudiseid, midanad tõelised rändurid teevad veel hämmastavaid lennukusse!

Valge-toonekure tähendus klassikalises kultuuris

Toonekured on kogu maailmas seotud erinevate kohandustega, olgu siis rõõmsate või kurvemate. Klassikalise maailma vahealal kuulutati Kuressaare vanalinna kureennid vara omanikuks. Samas on näiteks kahe inimese poolt koos aluspaberile kirjutatud nimekirjadest ja teadetest kokku novellepruugitud krüptosõnalised (quasi-hundi)kasutatud kurelennurlõksudenimetust oma salakoodidele. Kaunis kevadine hommikul kõrvuti kulgev toonekurg näib igas kultuuris sümboliseerivat rahu ja edasiliikumiseks vajalikku jaksu.

Lõpuks, kes on siis tegelikult Soome rahvuslind?

Soome rahvuslind on embleem, mille riik on valinud oma sümboolseks sümboliks. See peegeldab rahva kultuurilist ja olemuslikku identiteeti. Seetõttu on Soome rahvuslind valge-toonekurg, kuna see lind on alati olnud oluline osa Soome elust ja loodusest. Valge-toonekurg on suurepärane valik rahvuslinnuks, kuna see lind on tuntud oma pika lennu, rahu, sirgjoonelise lennu ning põlvkondadevahelise pühendumise poolest. See on rahvusmeelne üksikomasoodne esindaja, mis on tõesti uhke valik Soome jaoks.

Kokkuvõte

Soome rahvuslind on valge-toonekurg, suurepärane valik rahvuslinnuks kaugetest aegadest peale. See lind on seotud kutsetegevuse, rahu ning põlvkondadevahelise pühendumisega. Valik rahvuslinnuks on oluline osa rahva kultuurilisest ja olemuslikust identiteedist, mis võib tähelepanuga seotud olla ka majandusliku tähtsusega. Ükski lind pole nii uudishimulik ja uudishimulik kui valge-toonekurg ning selle suuruskujukeskuse austamine ja väärtustamine on Soome jaoks oluline.