Nullkulu

Nullkulu

kes on mu isa?

Kes on Mu Isa: Lapse Ja Isa Suhe Läbi Aegade

Kui sa oled laps, võib isa olla mees, kes kannab sind kõrgele õhku, kes lendab sinuga peenravaibal ja leiab sinu jaoks alati aja. Kui sa oled teismeline, võib isa olla mees, kes muretseb sinu käitumise, kooli ja sõprade pärast ning kes aitab sul tulevikuks valmistuda. Kui oled täiskasvanu, võib isa olla hea nõuandja, kellega jagada oma elukogemust ja kes alati sinu kõrval seisab. Aga kes siis tegelikult on sinu isa?

Alustades sellest, millisel kultuurilisel taustal sa üles kasvad, on isa roll sageli erinev. Tõenäoliselt on see seotud mehelikkusega, isaduse määratlusega ja suhete dünaamikaga perekonnas. Inimesed on erinevad ning üks isa vajadused on erinevad teiste omadest.

Ühiskonnad, kus domineerib traditsiooniline pere rollijaotus, peab isa igapäevaselt tagama perele toidu, katuse ja kogu elus vajaliku. Ta on traditsiooniliselt peres ka see, kes pojale mehelikkuse mõisteid edasi annab ja poega vastavalt sellele kasvatama peaks. Samuti võib isa olla lähikeegelane, kellega koos käiakse jahil, kalal, sporti harrastamas või autosid monteerimas. Sageli leiavad isad ka aega laste koolitöid ja huvialasid arutada ning jälgida, kuidas nende lapsed kasvavad.

Tehnoloogiline innovatsioon ja naise aktiivsem roll ühiskonnas on muutnud ka isa rolli tänapäeval tundmatuseni. Kuna masinad hoolitsevad enamasti pere jaoks vajalike asjade eest, on isa roll muutunud aktiivsemaks lapsekasvatuses, sisemises karjääriredelil ning sunnitud osalema ka kodutöödes. Seda kõike teeb ta koos emaga võrdselt ja leides võimalusi ka iseenda hobideks ning kireks mis kõige enam teda enda meelest rahuldab.

Siinjuures on olulisel kohal, et isa suhted oma lastega käiksid temast läbi. Tuleb leida ühine keel ja huvid, mida koos lahendada ning viis, kuidas reageerida ja toetada lapse tundeid ning mõtteid igapäevases elus. Ütlus “mida isa teeb, seda ka tema lapsed” kehtib siinjuures eriti hästi. Just sellest sõltub suuresti ka lapse areng ja edasine käekäik.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kes on sinu isa, on suures osas seotud kultuurilise taustaga, ent ka suhted pereliikmete vahel tänapäeva maailmas. Isa roll on alati olnud oluline ja muutuv ning sobivaks kohandatud mitmete uute väljakutsetega, kuid ta peaks alati olema mees, keda sa oma elus väärtustad ja kelle kõrval sa ise soovid tänavu seis ning järgides tema seadusi järgida.