Nullkulu

Nullkulu

kes maksab notaritasu?

Kes maksab notaritasu

Notaritasu on tasu, mida küsib notar oma tegemiste eest. See on teenus, mille kasutamine on sageli kohustuslik seadustikuga ettenähtud juhtudel. Näiteks kinnisvara müümisel, pärimismenetluse avamisel või abieluvaralepingu sõlmimisel.

Kuid kui palju notaritasu maksma peab ja kes selle eest vastutab? Selles artiklis saad teada, mis on notaritasu ja kuidas see arvutatakse.

Kes maksab notaritasu?

Kui mõte pargib notaritasul, on loomulik, et tekib küsimus, kes maksab notaritasu ja kui palju tuleb tasuda. Üldjuhul maksab notaritasu teenuse tellija ehk see, kes soovib teenust kasutada. Näiteks kinnisvara müügi korral kandub notaritasu müüja kanda, abieluvaralepingu korral aga tuleb tasuda kaasavaralepingust väljuva abikaasa poolt.

Notaritasu suurus sõltub teenuse iseloomust, selle sisust ja mahust. Samuti võib notaritasu suurus erineda sõltuvalt piirkonnast, kust teenus tellitakse, ning notari isikust.

Kuidas arvutatakse notaritasu?

Notari teenustasude määramisel lähtutakse notarite seadusest, mis sätestab minimaalsed ja maksimaalsed tasud. Notaritasu arvutatakse peamiselt teenuste maksumuse, asjaajamise keerukuse ja aja baasil. Seejuures on notaritasu aluseks tasude tabel, mis näitab erinevate teenuste ja dokumentide eest makstavat tasu.

Tasude tabel sisaldab nii fikseeritud tasusid kui ka muutuvaid tasusid. Fikseeritud tasud võivad sõltuda näiteks dokumentide arvust ja notariaalse tõestamise vajadusest. Muutuvaid tasusid kalkuleeritakse aga tavaliselt tunnihinna alusel.

Keskmiselt võib notaritasu ulatuda mõnekümne eurost paarisaja euroni. Kallimad toimingud võivad nõuda ka mitmesaja või tuhande eurose tasu.

Kokkuvõte

Notaritasu on teenus, mida tuleb kasutada paljudel ametlike dokumentide vormistamiseks ja nende jõustumise tagamiseks. Tasu suurus oleneb teenuse keerukusest, töö mahust ja asukohast. Kui soovid konkreetse toimingu tegemiseks notarit kasutada, tasub sul ennast juba alguses selles valdkonnas orienteerida. Oluline on leida kvalifitseeritud notar, kes aitab sinu soovitud dokumendi õigesti ja kiiresti vormistada.