Nullkulu

Nullkulu

kes leiutas elektri?

Kes leiutas elektri: Lühiajalugu

Elekter on tänapäeval eluliselt tähtis meie igapäevaelus. See annab meile valguse, soojuse ja energiavarud, mis käivitavad meie seadmed ja masinad. Kuid kas olete kunagi mõelnud, kes tegelikult elektri välja mõtles? Siin on põhjalik uurimus selle üle, kes või mis andis meile elektri.

Paljude arvates on elektrit leiutatud Benjamin Franklin’i poolt. Ta oli esimene, kes avastas, et välk ja elektrilaengud on omavahel seotud. Franklin tegi palju katseid, et uurida välku ja elektrit ning tema avastused tõestavad, et ta oli oma ajastu jaoks tõeline geenius.

Kuid kui Franklin oli elektri üks varajasi avastajaid, siis teda ei saa siiski pidada elektri leiutajaks. Elektrit oli kasutatud juba palju enne Franklini aega. Näiteks kasutasid Vana-Kreeka filosoofid elektri juhtivaid omadusi juba ammu enne meie ajaarvamise algust.

Tegelikult, elektromagnetilised jõud olid avastati varem kui välklamp. Need elektromagnetilised jõud, millega kaasneb elektrienergia muundumine magnetismiks, avastas üks Saksa teadlane nimega Hans Christian Oersted.

Oersted avastas 1820. aastal, et kui ta asetas vooluallika lähedale kompassi, siis kompassinõel kõigutas. See tõestas, et voolav elekter tekitab magnetvälja, mis mõjutab seda, mis on selles väljas asuva magnetiga.

Sellest avastusest loodi palju erinevaid masinaid, mis kasutavad elektromagnetismi. Näiteks leiutas Michael Faraday elektroonilise generaatori ning eelnevaga sarnase seadme avastas Belgia füüsik Zenobe Gramme.

Samuti ei saa elektri leiutaja mainida ilma mainimata Thomas Edisonit, kes on elektri abil leiutanud palju erinevaid asju. Edison leiutas mitu tähtsat elektriseadet, nagu elektriküünlad, elektrimootorid ja samuti kaubamärgiks nimetatud ioonkettad.

Lõpuks võib elektri leiutamist pidada kogukonna jõupingutuseks. Kuigi paljude teadlaste avastused olid suurel määral hädavajalikud, tuli elektrijaama struktureerimine ja selleks tarvilike seadmete loomine kogukonna poolt, mis ei elanud koos, et elekter oleks nii kiiresti populaarsust kogunud nii elabendamiseks kui ka tööstuse seisukohalt.

Kokkuvõtteks võib öelda, et elektri väljamõtlemine on olnud pika ajaloo vältel protsess, kus ettevõtlikud teadlased ja maailma visionäärid on jätkuvalt ületanud piire, et luua tehnoloogia, mis muudab maailma paremaks. Ja see on juba tehtud, murettekitavate asjade kohe kindlaks määramiseks, et pöörduda abi saamiseks, mis võib päästa elusid.