Miks mõnede loomade silmad pimedas hiilgavad
Loomad on kohandunud elama erinevates tingimustes, sealhulgas nägemise osas. Paljudel öisel jahimehelistel on silmad, mis suudavad koguda rohkem valgust kui inimese silm. Kuid mõnedel loomadel on silmad, mis hiilgavad pimedas. Kui me näeme hiilgavaid silmi pimedas, siis enamasti oleme kohe hirmul ja arvame, et see on midagi kardetavat. Tegelikult on see loomade jaoks ainult kaitsev mehhanism. Miks mõnede loomade silmad pimedas hiilgavad, seda selgitamegi selles artiklis.
Silmade ehitus ja talitlus
Enne kui saame süveneda sellesse, miks mõnede loomade silmad pimedas hiilgavad, peame mõistma, kuidas silmad üldse töötavad. Silm koosneb mitmest osast, sealhulgas väliskoopast, sarvkestast, läätsest, võrkkestast ja nägemisnärvist. Silm kogub valgust, murdub läbi sarvkesta ja läätse, et jõuda võrkkesta peale. Võrkkesta põhifunktsioon on valguse muundamine neuronite signaalideks, mis suunatakse läbi nägemisnärvi ajusse tõlgendamiseks.
Miks mõned silmad pimedas eredamad tunduvad?
Paljudel öistel loomadel on eriline kiht võrkkestal, mida nimetatakse tapetum lucidum. See on kiht, mis peegeldab valgust ja suunab tagasi silma eesmisele osale – see aitab valgust kahe korra kiiremini muuta neuroniteks. Tapetum Lucidum on peegeldav aine, mis asub silma tagumises osas ja suurendab nähtavat valgust 20-30%. Nii saavad loomad tunduvalt paremini näha ka hämaras. Seda ainet pole inimestel, kuid mõnel loomal, nagu kassidel, koertel, kirpudel ja muudel, on see gastriidiline tunnus. Kui öistel jahimeestel silmad valgusega kokkupuutel peegelduvad, põhjustab see silmi helendava efekti. Kui näete öösel teel kellegi silmi põlevatena, siis kõige tõenäolisemalt kuulub see mõnele öise eluviisiga loomale.
Mida tähendavad hiilgavad silmad?
Hiilgavad silmad on tagasilöögimehhanism, mille eesmärk on põgeneda ründajate eest. See on väga levinud efekt, eriti looduslikes tingimustes. Kui loomad tunnevad end ohus või on hirmul, on nende sarvkesta konstriktsioon suurem, mis põhjustab silma suuremat läätset, muutes läätse kuju ja võimaldades rohkem valgust silma sattumist. Sellises olukorras peavad silmad rohkem valgust koguma, et paremini näha, kust oht ähvardab. Kui valgus jõuab võrkkestale, siis põrkab tagasi peeglisse, mis asub tagaosas. Seetõttu muutuvad silmad pimedas helendavaks. Kuna silmad punane pigment aitab paremini valgust läbi viia, on neil loomadel, kellel on rohkem silmasisest punast pigmenti, tugevamaks ja heledamaks hiilgav toon. Seega on kiskjatele ja inimestele pimedas helendavad silmad hõlpsasti märgatavad, mis annab öistele loomadele ekstra hoiatuse.
Erinevate loomade silmadest ja nende funktsioonidest
Iga looma silmad on looduses erinevad ja seetõttu on tapetum lucidumi tugevus erinev. Siin on mõned värskendavad näited, kuidas tapetum lucidum öistel loomadel töötab.
Kassid
Kassi silmad võivad vaheldumisi muuta oma suurust. Kui nad vaatavad eredalt valgustatud kohtadest hämaras keskkonda, on nende silmad väiksemad – see aitab neil kohaneda valgustusega. Kui nad siis jälle pimedusele vaatavad, muutuvad nende silmad suuremaks, et koguda nii palju valgust kui võimalik. Kassid näevad hämaras tänu tapetum lucidumile puhtama ja intensiivsema kujutise. Kui teil on kodus kass, siis olete märganud, et tema silmad võivad öösel pimedas helendada; see on täiesti normaalne kassi silmade funktsioon.
Koerad
Koertel on kehv öine nägemine, kuid tapetum lucidum võib aidata neil oma nägemist parandada. Koertel on väike kogus punast pigmenti silma sees, mistõttu nende silmad ei hiilga pimedas nii eredalt kui kassidel.
Kirpud
Kirbud on tuntud oma erksate silmade poolest. Kuigi me seda ei näe, on nende silmadel tapetum lucidum, mis võimaldab neil näha pimedas.
Händkakk
Händkakad on sageli täheldatavad, kui lendavad valgusallika suunas. Sellisel juhul muutuvad nende silmad suuremaks ja roosamaks – see on tingitud veresoonte ülekoormusest, millega kaasneb verevoolu suurenemine oma silma veres. See aitab öösel paremini näha.
Kokkuvõte
Öine tundlikkus on looduslik adaptiivne tunnus, mis võimaldab loomadel paremini näha hämaras või pimedas. Nii nagu öisel mardikatel, on ka paljudel jahimehelistel erilised silmad, mis võimaldavad neil näha kõrgemates valgustingimustes. Ka kassid, koerad, mõned linnud ja paljud teised loomad näevad öösel suurepäraselt ja võivad seetõttu oma vaenlaste eest põgeneda. Seega on hiilgavaid silmi võimalik pimedas näha ainult siis, kui loom tunneb end ohustatuna, altpoolt ülestäheldataks selle efekti kauemaks kui silmakroomi loodusliku sära periood. Loomade hiilgavad silmad on loobunud looduse kaitselistest omadustest, mis aitavad rünnakute korral näha, kuhu põgeneda. Silmade helendav efekt tundub meile hirmutav, kuid loomade jaoks on see loomulik aspekt, mis aitab neil ellu jääda.