Nullkulu

Nullkulu

miks loomade silmad pimedas hiilgavad?

Miks loomade silmad pimedas hiilgavad

Loomade silmad on alati erilised. Kuid pimedas on midagi eriti imelist nende silmades. Kõige sagedamini nimetatakse neid silmi helendavaks pimeduses. Kuid kas teadsite, miks loomade silmad pimedas hiilgavad? Selles pikas artiklis käsitleme seda küsimust põhjalikult, et mõista, miks see nii on.

Miks loomade silmad pimedas hiilgavad: sissejuhatus

Pimedas võib näha, kuidas mõned loomade silmad sädelevad. See on midagi, mis kipub kindlasti märkamatuks jääma. Kuid miks see juhtub? Loomade silmad sisaldavad rakke, mis nimetatakse valguspeegliteks või tapetum lucidum’iks, mis asuvad silmamuna taga. Need rakud peegeldavad valgust, mis tabab neid külgedelt, võimaldades seeläbi loomadel paremini näha pimedas.

Mis on valguspeegel?

Valguspeegel on struktuur, mis esineb mõningate loomade silmades, mistõttu suudavad loomad näha isegi pimedas. Valguspeegel paikneb silmamuna taga ja koosneb kihtidest, mis võimendavad valgust, mis silma sattub, misjärel peegeldatakse see tagasi. See tagasipeegeldunud valgus kombineerub varasemalt saabunud valgusega, hõlbustades loomade nägemist ka nõrgas valguses.

Millised loomad omavad valguspeeglit?

Valguspeeglit omavad põhiliselt neljaloomalised, nagu kassid, hundid ja rebased. Neid nimetatakse ka skotoopseks või öiseloomulikeks loomadeks. Valguspeegel on eriti kasulik öisel ja koidikul aktiivsetele loomadele, kelle silmad peavad suutma aegadel, kui päeva jooksul valgust on vähe, toimida.

Kuidas toimib valguspeegel?

Valguspeegel on iseenesest üsna lihtne struktuur, kuid selle keemiline koostis on nii spetsiifiline, et ainult mõned loomad neid omavad. Valguspeegli peamine eesmärk on lühendada silma fookuskaugust, mille tagajärjel valgus peegeldub tagasi, võimaldades loomadel saada selgema pildi. See aitab neil lühendada ka silmaga seotud aju taju.

Kas on ka teisi tegureid, mis mõjutavad, miks loomade silmad pimedas hiilgavad?

Lisaks valguspeeglile mängivad loomade silmade pimedas hiilgamises rolli ka muud tegurid. Näiteks mõjutavad seda kehaehitus, silmamuna kuju, silma kollageeni sisaldus, võrkkestas olevad rakud ja toksiinid. Samuti on mõned looma silmad kiiremini tundlikud kui teised. Kõik need tegurid võivad mõjutada seda, kuidas looma silmad valgusele reageerivad.

Silmamuna kuju

Mõnedel loomadel on silmamuna üsna lame, mis tähendab, et neil on raske või isegi võimatu fokuseerida valgust objektidele, mis asuvad lähedal. Sel põhjusel võivad mõned loomad oma silmade kohandamiseks öiseks nägemiseks vaid veidi silmamuna pikendada, muutes seeläbi oma silmade kuju.

Silmakollageeni sisaldus

Mõned loomade silmad sisaldavad kollageeni rohkem kui teised, mis mõjutab, kuidas valgust silma suunatakse. Kui silm sisaldab rohkem kollageeni, peegeldub valgus rohkem, võimaldades loomal paremini näha pimedas.

Võrkkestas olevad rakud

Loomade võrkkestal on ka opticskeemiline struktuur, mis mängib rolli hea nägemise tagamisel. Nägemiseks peab valgus läbima sarvkestad, läätse, klaaskeha ja võrkkesta, kus asuvad spetsiaalsed retseptorrakud. Võrkkesta retseptorrakud on eriti olulised öise nägemise jaoks, kuna need hõlbustavad valguse tajumist hämaras.

Toksiinid ja kemikaalid

Mõned toksiinid ja kemikaalid võivad mõjutada ka seda, kuidas loomade silmad pimedas hiilgavad. Näiteks mõned antibiootikumid võivad kahjustada silmamuna, mis mõjutab looma võimet öises valguses näha.

Kokkuvõte

Miks loomade silmad pimedas hiilgavad on põnev teema, mis on seotud loomade põhiliste bioloogiliste omaduste ja funktsioonidega. Peegeldades pimedas valgust tagasi, võimaldavad valguspeeglid paljudel öistel loomadel paremini näha ja navigeerida oma keskkonnas. Samal ajal mängivad silmakonstruktsiooni, kollageeni sisalduse, silmamuna kuju, võrkkesta retseptorrakkude ja kemikaalidega seotud faktorid loomade öise nägemise mehhanismis olulist rolli. Loodame, et see artikkel aitas teil paremini mõista, miks loomade silmad pimedas hiilgavad.