Kui palju maksab puugivaktsiin?
Puuk on üks ohtlikumaid putukaid, mis võivad inimestele nakatada erinevaid haigusi. Sel põhjusel tuleb puugiga kokkupuutel olla eriti ettevaatlik ja võtta ennetavaid meetmeid. Üheks selliseks meetmeks on puukide vastu vaktsineerimine. Kui palju maksab puugivaktsiin ja mida üldse puukide vastu vaktsineerimine tähendab? Selles artiklis vastame nendele küsimustele ning anname ülevaate puukide vaktsineerimise olulisusest inimeste tervise seisukohalt.
Mis on puugivaktsiin?
Puugivaktsiin on ravim, mida manustatakse inimestele, kes elavad piirkondades, kus puugid on laialt levinud. Vaktsiin aitab kehal kaitsta end Lyme’i tõve ehk borrelioosi eest, mida puugid võivad inimestele edasi kanda. Lyme’i tõbi põhjustab palavikku, peavalu, kehavalusid ning võib põhjustada ka tõsiseid terviseprobleeme nagu liigesepõletik ja südamehaigused.
Puugivaktsiin sisaldab puugi poolt edastatavaid baktereid ning aitab immuunsüsteemil toime tulla võimaliku nakkusega. Vaktsiini võib manustada igas vanuses inimestele ning see koosneb tavaliselt kahest süstist.
Kui palju maksab puugivaktsiin?
Puugivaktsiini hind võib varieeruda sõltuvalt sellest, kus vaktsiin manustatakse. Eestis on puugivaktsiini hind keskmiselt 20-30 eurot süsti kohta, seega kahe süsti puhul tuleb välja käia umbes 40-60 eurot. Vastavalt sellele, milline vaktsiin inimesele manustatakse, võib hind ka erineda. Kõige tavalisem puugivaktsiin Eestis on GlaxoSmithKline firma poolt toodetav vaktsiin. Kui plaanid vaktsineerida kogu perekonna, siis peaksid kaaluma võimaluse korral peresoodustuse kasutamist.
Kui tõhus on puugivaktsiin?
Puugivaktsiin on tõhus vahend borrelioosi vastu võitlemisel, kuid ei anna absoluutset kaitset. Kui isik on puugiga kokku puutunud, on siiski võimalus nakatuda haigusega. Siiski on tõestatud, et vaktsineeritud inimestel on oluliselt madalam tõenäosus nakatuda võrreldes nendega, kes pole vaktsineeritud.
Puugivaktsiin on eriti soovitatav inimestele, kes on suurema riskiga puukborrelioosi nakatumiseks, näiteks maapiirkondades elavad inimesed, looduses matkajad ja väljaspool Eestit reisijad.
Kuidas puugivaktsiin manustatakse?
Puugivaktsiin koosneb tavaliselt kahest süstist, mis manustatakse reie lihasesse. Esimene süst tehakse suve alguses ning teine süst tehakse tavaliselt 2-3 kuud hiljem. Pärast vaktsiini manustamist on soovitatav vältida puugihammustuskohti, et vältida võimalikku nakatumist.
Kokkuvõte
Puugivaktsiin on oluline ennetav meede inimeste tervise kaitsmisel puugide vastu. Vaktsiin aitab kaitsta inimesi borrelioosi eest, mida puugid võivad edasi kanda. Kuigi vaktsiin ei anna absoluutset kaitset, on see siiski tõhus vahend nakkuse riski vähendamisel. Puugivaktsiini hind varieerub, kuid see on tavaliselt vahemikus 20-30 eurot süsti kohta. Vaktsiin manustatakse tavaliselt kahe süsti kaudu ning see koosneb puugipoolt edastatavate bakterite jäänustest.
Kui plaanid vaktsineerida end puukide vastu, siis võid tunda kindlust ja turvatunnet, et oled ennetanud võimalikku haigust. Vaktsiini manustamisel järgi kindlasti arsti soovitusi ning hoolitse selle eest, et keha oleks muul viisil puukide vastu kaitstud.