Kui palju maksab abort
Abort on keeruline teema, mis tõusetub sageli ühiskonnas ning sellele on erinevaid põhjuseid. Mõned naised otsustavad katkestada raseduse terviseprobleemide tõttu, samal ajal kui teised ei soovi last saada. Üks küsimustest, mis tekib sageli, on see, kui palju abort maksab. Selles artiklis vaatleme mitmeid tegureid, mis võivad mõjutada aborti hind ja ka kuidas aborti tehakse.
Millised tegurid mõjutavad aborti hinna?
Aborti hind sõltub sellest, kus te seda teete. Kuna abort on tundlik teema, ei käsitleta seda igas meditsiiniasutuses. Nendes asutustes, kus aborti tehakse, võivad hinnad varieeruda sõltuvalt teguritest nagu valitud protseduur ja kohalikud seadused.
Aborti protseduurimaks võib ulatuda 30 eurost ning ulatuda kuni 1000 eurot, kuid keskmine hind Eestis on umbes 300 eurot. Täpne hind sõltub ka sellest, kas patsient soovib lokaalanesteesiat või üldanesteesiat. Nagu öeldud, on hind asutuste vahel erinev.
Kuidas tehakse abort?
Aborti on võimalik teha mitme meetodiga. Kombineeritud või medikamentoosne meetod hõlmab kahe ravimi kasutamist, mis käivitavad spontaanse abordi. Kirurgilise meetodi (vaakumimemise või D&C) kasutamine hõlmab kasutamist spetsiaalse vaakumi abil. Mõne meetodi korral korratakse protseduuri mitu korda, kuni rasedus on täielikult katkenud.
Kombineeritud meetodi efektiivsus on üle 90%. See meetod on tõhus, kiire ja praktiliselt valutu. Narkootikumide käivitamine peatab raseduse, mis lõpuks katkeb spontaanselt. Kuid kombineeritud meetodit ei soovitata naisel, kellel on kumuleeruv mõju või raske veresüsteemi probleem.
Kirurgilise meetodi korral tuleb kasutada üldanesteesiat ning seetõttu on selle meetodi korral ka suuremad riskid kui meditsiiniprotseduurid. Kuid see on tõhus meetod ja ei ole kõrvaltoimeid.
Millised on riskid ja tüsistused?
Aborti võib kaasas kanda teatud riske ja tüsistusi. Need hõlmavad järgmist:
Infektsioonid – aborti võib kaasneda infektsioonid, kuid see on haruldane.
Verejooks – kerge verejooks võib olla normaalne kolm kuni neli päeva pärast protseduuri.
Võimalik kahjustus emakasse võib tekkida pärast aborti, kuid see on harvaesinev.
Kas abortamine on seaduslik?
Tuleb märkida, et abort on Eestis seaduslik kuni rasedusnädalani ilma igasuguste piiranguteta. Pärast seda võib raseduse katkestamise korral nõuda konkreetseid meditsiinilisi põhjuseid.
Lõppsõna
Abort on tundlik teema, mida tuleb käsitleda äärmise ettevaatusega. Nagu oleme näinud, on aborti hinna määravateks teguriteks protseduuri iseloom, asutuste valik ja valitud meetodi tüüp. Kuid mis kõige tähtsam, peaks tervishoiuteenuse osutaja osutama patsiendile piisavalt teavet, et ta saaks teha teadliku otsuse oma tervise ja heaolu kohta. Oluline on ka teada, et abort on seaduslik Eestis kuni nädalani ning selle saamiseks ei ole vaja konkreetset põhjust.
Ehkki raseduse katkestamine on harva eelistatav variant, pakub see tervisele palju eeliseid, nagu stressi vähendamine, vaimsed ja emotsionaalsed hüved ning võimalus keskenduda pere planeerimisele ja muudele elu aspektidele. Lõppude lõpuks on naise keha tema jaoks, mida ta tahab sellega teha, on tema otsustada.