Nullkulu

Nullkulu

kes võidab valimised 2019?

Kes Võidab Valimised 2019: Mis On Ees Ootamas Eesti Poliitikas?

2019. aasta on oluline aasta Eesti poliitikas. Riigikogu valimised toimuvad märtsil ja see otsustab, kes hakkab Eestit juhtima järgmise nelja aasta jooksul. Seega on oluline mõelda, kes võib võita valimised ja millised on nende võimete plussid ja miinused.

Erakonnad

Riigikokku pääsemiseks peavad erakonnad saavutama künnise, mis on 5% kõigist häältest. Hetkel on Eestis 6 erakonda, kes on juba parlamenti valitud: Reformierakond, Keskerakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, Vabaerakond ja Isamaa. Oluline on aga märkida, et riigikogu koosseis muutub ja see mõjutab erakondade osakaalu.

Reformierakond – elujõuline valik

Reformierakond on olnud suurim erakond Eestis alates 2009. aastast. Neil on külluslik rahastamine ja suured kogemused. Varasemad 3 valitsuskoalitsiooni, mis neid juhtisid, näitavad nende valitsemispotentsiaali. Neil on selged visioonid Eesti majandus- ja välispoliitikas. Kuid nende keskendumine ettevõtlusele võib muuta inimesed kõrvale jäävaks.

Keskerakond – Eesti küsimustes

Keskerakond on viimase kümne aasta jooksul olnud Eesti poliitikas märkimisväärne jõud. Neil on olnud kaks koalitsiooniässa ja kaks peaministrit. Neil on kindlad seisukohad sotsiaalpoliitikas, eriti hariduse, tervishoiu ja kohalike omavalitsuste küsimustes. Neil on aga ka palju skandaale ja nende poliitika võib olla kaugel kõigilt.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond – töötajate hääl

Sotsiaaldemokraatide prioriteedid on inimeste ja sotsiaalsete probleemidega. Neil on selged seisukohad haridus- ja tervishoiupoliitikas, samuti küberjulgeoleku teemadel. Kuid nende raskused rahastamisel võivad piirata nende võimet edukalt kampaaniat korraldada.

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond – väline lipukite kandja

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on rääkinud Eesti kultuurilisest ja rahvuslikust identiteedist. Neil on selged seisukohad sisserände ja Euroopa Liidu küsimustes. Neil on ka palju vastuolulisi seisukohti, mis võivad vähendada nende populaarsust.

Vabaerakond – uue poliitika vorm

Vabaerakond on suhteliselt uus erakond ja nad on rääkinud, et nad tahavad muuta Eesti poliitikat. Neil on unikaalsed seisukohad õigus- ja majanduspoliitikas. Kuid nad on kogenematud ja nende populaarsus ei ole kõrgel tasemel.

Isamaa – kogemus ja traditsioon

Isamaa erakond on varasemalt olnud erakondade koalitsioonides ja neil on palju kogemusi. Neil on tugevad seisukohad kaitsevaldkonnas ning selged seisukohad maksu- ja pensionipoliitikas. Kuid nende konkurents majanduspoliitikas on vähem kindel.

Valija valikud

Valijal on valimistel tähtis roll. Järgmist nelja aasta jooksul on tema hääl valitud erakonna ja kaitsja Eesti julgeolekule ja tulevikule. Enne hääletamist on oluline tutvuda erakondade erinevat tugevust ja nõrkust, selgitada nende seisukohad Eesti poliitikas ja ning mõelda, kuidas vastavad erakonnad suutuvad lahendada Eesti probleeme, kui nad valitakse.

Kokkuvõte

2019. aastal toimuvad väga olulised Riigikogu valimised Eesti poliitikas. Erinevad erakonnad astuvad valimisteks, et saada Eesti poliitikas suuremal mõjul olevaks. Erakondadel on erinevad prioriteedid ning eesmärgid. Enne hääletamist on oluline tutvuda erinevate erakondade kindlate seisukohtadega ja nende juhtimispotentsiaaliga kaasaegses Eesti poliitikas. Väga oluline on meeles pidada, et iga hääletaja hääl loeb, sest tema otsus võib mõjutada Eesti poliitikat ning meie kõigi tulevikku.