Kuidas kirjutada elulookirjeldust: täielik juhend
Elulookirjelduse kirjutamine võib olla üsna ülesanne, eriti kui sa ei tea, kuidas alustada. See juhend on mõeldud kõigile neile, kes soovivad teada saada, kuidas kirjutada häid elulookirjeldusi.
Miks on elulookirjeldused olulised?
Enne kui hakkame rääkima sellest, kuidas kirjutada elulookirjeldust, on oluline mõista, miks need üldse olulised on. Elulookirjeldus on dokument, mis annab tööandjale või muule huvitatud isikule ülevaate sinu töökogemustest, haridusest, oskustest ja saavutustest. Selles esitatakse sinu parimad omadused, mis aitavad tööandjal näha, miks just sina oled sobivaim kandidaat antud töökohale.
Kogu infot
Kirjelduse kirjutamisel on oluline koguda kõik vajalik info. Mõningaid asju, mida võiksid lisada, on:
– Nimi, asukoht ja kontaktinfo
– Kokkuvõtte lühitutvustus sinust (nt sellest, mida oled saavutanud ja mida suudad pakkuda)
– Hariduslik taust (sh kraadid ja diplomid)
– Töökogemus (sh eelnevad töökohad ja nende kirjeldused)
– Oskused
– Vabatahtlik töö, tunnustused ja saavutused
– Huvide ja hobide loetelu
Rakenda struktuuri
Kui oled kogunud kõik vajaliku info, siis on aeg korraldada see loogiliseks järjekorraks, et kirjeldus oleks kergesti loetav ja mõistetav. Siin on mõned struktuurinõuanded:
– Alusta lühitutvustusega, mis annab ülevaate sinu taustast ja kogemustest.
– Jätka hariduslike andmetega.
– Seejärel lisage töökogemus.
– Järgmisena kirjelda oma oskusi.
– Maini ka vabatahtlikku tööd, tunnustusi või saavutusi.
– Lõpeta loetelu huvide ja hobidega.
Kindlasti lisa ka segamatult oma kontaktteavet, et võimalikud tööandjad saaksid sinuga lihtsalt ühendust võtta.
Kasuta võtmesõnu
Kuna tööandjad on sageli kiiretes ajahorisontides, on oluline, et sinu elulookirjeldus hõlmab võtmesõnu, mis aitavad nende tähelepanu püüda. Võtmesõnad on sõnad, mis kirjeldavad oskusi või omadusi, mis on konkreetse töökoha jaoks olulised. Selliste asjade hulka kuuluvad näiteks:
– Kogemus
– Juhtimine
– Arendus
– Projektijuhtimine
– Andmetöötlus
– Loovus
Kasuta neid sõnu oma elulookirjelduse oskuste ja töökogemuse kirjeldustes.
Jälgi pikkust ja täpsust
Elulookirjeldus peaks olema piisavalt pikk, et anda üksikasjalik ülevaade kõigest, mida sinust on tarvis teada, aga samas lühike ja konkreetne, et mitte hakata suuremaid eelarvamusi tekitama. Tavaliselt on soovitatav, et elulookirjeldus oleks ühe lehekülje pikkune, aga kui sul on palju kogemusi, võid kahele leheküljele viidata.
Kuid pidage meeles, et pikal tekstil on võimalus lugeja kergest segadusse ajada – seega on tähtis jätta aeg-ajalt peatusi ja koostada oma tekst lühikestest, täpsetest lõikudest.
Vaata läbi ja proovi uuesti
Kui oled oma elulookirjelduse valmis saanud, võta natuke aega ja läbi ta üle. Vaata, kas vähe mõni element võib veel arendamist vajada, kas oskuste nimekiri on piisavalt detailne, kas kirjeldus on loogiline.
Kui oled oma elulookirjelduse üle vaadanud, lase sellel veidi aega settida ja proovi loodut mõni päev või isegi mõni nädal hiljem uuesti vaadata – võib olla üllatav, kui palju paremini annab oma elulookirjeldust muuta peale kerget pausi ja aega iseendale.
Kokkuvõtteks
Kokkuvõtvalt võib öelda, et elulookirjelduse kirjutamine võib olla hirmutav, kuid kui järgid neid nõuandeid, saad luua dokumenti, mis kutsub tööandja tähelepanelikult lugema. Täida elulookirjeldus vastava informatsiooniga loogilisse järjekorda ja mõtle, kuidas tööandjad sinust rääkima hakkavad – kasuta võtmesõnu ja täppiskiri, et nad saaksid sinu nime kokku panna õigete ametite ja seadustega. Teie elulookirjeldus peaks alati esindama teie parimat poolt – töötage kõvasti ning vaadake oma dokumendi üle vähemalt kaks korda!