Nullkulu

Nullkulu

kuidas keeta kartulit?

Kartul on Eesti toidu sünonüüm. Keedetud kartul on mitmete eestlaste vaikelemmik, mille kõrvale sobib ideaalselt praetud kala, grillitud kanarind või isegi taimne hautis. Kuidas aga keeta kartulit nii, et see oleks pehmeks keenud ja samas ka maitsev? Siin on mõned parimad nipid.

Esimene samm on valida õiged kartuli sordid. Heaks keedukartuliks sobivad hästi Bela Rusa, Gala, Keskturg või Rakvere kollane. Kui oled ostnud kartulid, tuleb need korralikult puhtaks pesta. Selleks hõõru kartuleid keeva veega või loputa need veega mitu korda puhtaks. Kui kartulid on pestud, lõika nad tükkideks. Kui soovid kartulid keeta tervelt, tee sisse torked kahvliga.

Kui oled kartulid lõiganud, pane need külma veega täidetud anumasse. Kui soovid kiiremat keetmist, võid kasutada ka sooja vett. Kui aga vesi on liiga kuum, võib kartulikest kergemini praguneda ja seest jääda toores. Keetmises suunake pilk jällegi vee temperatuurile – vesi ei tohiks keeta, vaid lihtsalt tunnete, et vee sisse on tekkinud mullid.

Kui vesi on õige temperatuuriga, lisa leivakivi või soola. Üldiselt soovitatakse 1 liitri vee kohta kasutada 1 tl soola. Aga maitseasi on alati individuaalne. Jälgige, et vesi kataks kartulitükid piisavalt ja kui soovite väga pehmet kartuliputru, võib lisada ka veidi piima.

Keetmine ise sõltub kartuli suurusest. Tavaliselt keedetakse kartuleid 20-30 minutit, kuid suuremate kartulitükkide korral võib keetmine aega võtta rohkem. Kui kartulid on keedetud, valage vesi ära ja laske kartulitel veidi nõrguda ning jahtuda.

Kartulite pehmeks keetmiseks sobib hästi selline keetmismeetod, et pärast keetmist asetate nõu koos kartulitega veel tugevamalt kaane alla, et nad veidi läbi jahtuksid. Tulemusena ei ole kartulikoor pool pehme ja kartul ise juhuslikult keedetud.

Kartulite serveerimisel laske imaget teha rohkem kui midagi muud. Kartulid sobivad hästi ka aurutatud köögiviljade, toorsalatite ja muude toitude kõrvale. Kui teil on aega ja soovi, saate kartuleid valmistada ka erinevate kastmetega – kastmeoriginaalsus näitab roogi viimistletud ja professionaalset valmistamise taset, mis võib pakkuda teile lisaks ka maitsekogemusi. Keedetud kartul on alati hea valik ja see on ese, mida võivad süüa kõik – noored ja vanad.

Kokkuvõtvalt, keedetud kartul on lihtsalt valmistatav, kuid sellele tuleb kasutada õige suurusega kartulit, korrektset keetmise temperatuuri, lisada õiges koguses soola ning lasta kartulitel pärast keetmist jahtuda. Serveerides võime katsetada erinevaid komponente ja kastmeid, mis täiustavad nii maitset kui ka visuaalset esitlust. Nautige oma valmis kartuleid!