Kuidas teha OÜ – täielik juhend
Kui soovite alustada oma äri, siis ehk olete kuulnud, et OÜ on üks populaarsemaid ettevõtlusvorme Eestis. OÜ tähendab osaühingut ning selle käivitamine võib tunduda keerukana, eriti kui olete algaja. Siiski on OÜ käivitamine kindlasti teostatav, kui järgite mõningaid lihtsaid samme ja nõudeid. Selle juhendi eesmärk on aidata teil mõista, kuidas OÜ lõplikult käivitada.
Valige ettevõtte nimi
Enne kui asute OÜ-d registreerima, peate valima oma ettevõttele nime. Selle nimi ei tohi olla sarnane teiste juba eksisteerivate ettevõtete nimedega ja see peaks olema sobiv, peegeldades teie ettevõtte olemust. Kui te pole veel otsustanud oma ettevõtte nime, siis peaksite sellele kindlasti rohkem mõtlema.
Määrake äriidee
Järgmiseks peate määratlema oma äriidee, mida soovite OÜ vormi abil ellu viia. Ettevõtte äriidee on see, mida plaanite teha ning see peaks olema väljendatud väga selgelt ja lihtsalt. Kui teie ettevõtte äriidee on ebaselge, siis on ka OÜ registreerimine keeruline protsess.
Koostage ettevõtte asutamisleping
Kui olete kindlaks teinud oma ettevõtte nime ja äriidee, on järgmine samm koostada ettevõtte asutamisleping. Asutamisleping on eraõiguslik leping, mis otsustab olulised ettevõttega seotud küsimused ja selle sisuks on:
– osaühingu eesmärk
– äriplaan
– osakapital
– juhatus
– osanikud ja osade omamine
– hääleõiguste suurus
– otsuste tegemise mehhanismid nõukogus ja üldkoosolekul
– õigused ja kohustused, seadusandliku ja finantskontrolli mehhanismid ning vara jaotus lõpetamisel (kui see peaks juhtuma)
Ettevõtte asutamislepingu koostamiseks on soovitatav pöörduda spetsiaalse õigusbüroo poole.
Tasuge osakapital
OÜ loomiseks peate tasuma osakapitali, mis on ettevõtte algkapital. Osakapitali minimaalne summa on 2500 eurot ning selle saate tasuda pangaülekandega, kui olete OÜ registreerinud. Kui osakapitali ei maksta täielikult, siis võib see kaasa tuua ettevõtte likvideerimise.
Registreerige OÜ
Kui olete need sammud edukalt läbinud, siis saate alustada oma OÜ registreerimist. Selleks peate esitama registreerimistunnistuse taotluse äriregistrile ning oodata, kuni see on heaks kiidetud. Registreerimistunnistus koosneb kahe leheküljest ja see tuleb paberil kanda.
Seejärel peate OÜ registreerimiseks kasutama ka juriidilist aadressi, kus on võimalik ametlikke dokumente saada ja kuhu ametivõimud saavad teiega kontakteeruda.
Kokkuvõte
Kokkuvõtteks võib öelda, et OÜ loomine on täiesti teostatav protsess, kui järgite võõraste nõuannete ja juhiste juhendit. Peamine on valida sobiv ettevõtte nimi ning koostada selge ettevõtte asutamisleping. Samuti olge valmis tasuma osakapitali ning taotlema oma ettevõtte registreerimist. Käivitage oma OÜ õigesti ja ärge koonerdage juriidilise nõustamisega, et vältida tõsiseid probleeme hiljem. Loodame, et see juhend oli teile abiks teie isikliku OÜ loomisel.