Kuidas ravida kõhulahtisust
Kõhulahtisus on tavaline seedetrakti häire, mis on seotud vedela väljaheite väljalaskmisega kas rohkem kui tavaliselt või sagedamini kui tavaliselt. Kui inimene kogeb kõhulahtisust, eralduvad väljaheited sageli veega, mis võib viia kehavedelike dehüdratsioonini.
Kõhulahtisuse põhjused võivad olla mitmesugused, kuid mõned levinumad põhjused hõlmavad bakteriaalseid, viiruslikke või parasitaarseid infektsioone, seedeelundeid ärritavate toitude söömist või reisides saastunud toidu söömist. Kõhulahtisus võib ilmneda ka teatud ravimite võtmise taustal ning peensoole või jämesoole ülekäigul operatsioonijärgselt.
Kuidas ravida kõhulahtisust?
Kõhulahtisuse ravi sõltub selle põhjusest. Siiski on mõned sammud, mida inimene saab võtta, et aidata kaasa kõhulahtisuse leevendamisele ja selle sümptomite leevendamisele.
Jooge palju vett
Fluoriidivaba vesi võib aidata asendada vedelikke, mis kehast väljuvad kõhulahtisusega. Vesi võib aidata vältida kehavedelike dehüdratsiooni, mis võib põhjustada dehüdratsiooni sümptomeid, nagu väsimus, oksendamine ja pearinglus.
Täiendavate elektrolüütide tarbimine
Kui kõhulahtisus kestab teatud aja jooksul, võib olla vajalik täiendada elektrolüüte. Elektrolüüdid aitavad kehal säilitada optimaalset vedeliku- ja elektrolüütide tasakaalu ning neid saab leida spordijoogides, mineraalvesis ja elektrolüütide tabletides.
Vältige viskoosseid või rasvaseid toite
Eriti kui kõhulahtisus on põhjustatud toidumürgitusest, tuleks vältida viskoosseid, rasvaseid või kõrge kalorsusega toite. Sellised toidud võivad veelgi ärritada seedeelundeid ja soodustada vedela väljaheite suuremat eritumist.
Tarbige palju kiudaineid sisaldavaid toite
Kiudainerikkad toidud, nagu kaerahelbed, pruun riis, täisteraleib ja puuviljad, võivad aidata normaliseerida soolestiku liikumist. Kiudained aitavad ka vähendada kõhulahtisuse sümptomeid ja pakuvad toitaineid, mida keha vajab.
Kasutage probiootikume
Mõningaid kõhulahtisuse juhtumeid võib põhjustada ka seedetrakti mikrofloora tasakaalu häirimine. Probiotikumid sisaldavad elusaid baktereid, mis aitavad taastada normaalset mikrofloorat seedetraktis. Probiotikumide kasutamine võib aidata ära hoida kõhulahtisuse sümptomeid ja suurendada seedimist.
Võtke ravimeid vastavalt arsti soovitustele
Kui kõhulahtisust põhjustab infektsioon, võib arst välja kirjutada antibiootikume. Tavaliselt tuleks antibiootikume võtta tervisliku seisundi parandamisel, kuid neid tuleks võtta alati vastavalt arsti juhistele.
Kuidas ennetada kõhulahtisust?
Kõige tõhusam viis kõhulahtisuse vältimiseks on hoiduda riskantsetest toitudest, vett saastavatest allikatest ja põhjustada füüsilist traumaga kaasnevat kahju kehale. Samuti on oluline hoida käed ja keha puhtana, et vältida mikroorganismide levikut.
Järeldus
Kõhulahtisus võib olla tüütu haigus, kuid selle ravi on suhteliselt lihtne, kui seda tehakse õigesti. Hoides keha hüdreeritud, tarbides kiudainerikkaid ja elektrolüüdega rikastatud toite ning vältides riskantseid toite, saate kõhulahtisuse sümptomeid leevendada. Kuid kui kõhulahtisus püsib, peaksite pöörduma arsti poole, et hinnata teie tervislikku seisundit ja määratleda sobiv ravi. Kõhulahtisuse juhtumite ennetamine on kriitiline nii võimalikke terviseriske vältimiseks kui ka nakkuse leviku vältimiseks.