Nullkulu

Nullkulu

kuidas kududa sokki?

Kuidas kududa sokki – praktiline juhend

Kas oled kunagi soovinud kududa omaenda sooje villaseid sokke külma talvepäeva jaoks? See võib tunduda üsna hirmutavana, kuid tegelikult on sokkide kudumine palju lihtsam kui sa arvad. Selles artiklis räägime põhjalikult, kuidas kududa sokke. Tutvustame varvaste ja kanna kudumise tehnikaid ja jagame mõningaid näpunäiteid, kuidas oma kudumisprotsessi sujuvamaks muuta.

Varvaste kudumine

Enne kui alustad, pead teadma, et kõigepealt tuleb kudumist alustada sokisahtliga ehk siis varvastega. Kuna sokid on tavaliselt paarid, pead olema valmis kahte sokiosa samaaegselt kuduma. Esimese sammuks on kudumistöö jämeduse jaoks sobiva lõnga valimine. Soovitame valida lõnga, mille koostises on näiteks ka kasutatud lamba- või alpakavilla, mis tagavad lõnga mõnusa pehmuse ja soojuse.

Alusta varvaste kudumist hariliku kudumistehnikaga. Pane lõngaots kudumisvardale ja seo see ümber verme, nii et lõngaotsu tagaosa jääb sinu poolt tahapoole. Koo nüüd võrdsetes kogustes varvaste küljed. Kanna pärast kahekordse lõngaga kudumist kudumisvarda otsast üle esimene silmus ning korda sama teise vardaga. Seejärel tõsta kudumisvarda uuesti otsast üle kahe silmuse ning tee taas jalalt sokile korrus. Korda seda, kuni oled kudunud kõik varvassilmused. Kui oled kõik silmused saanud valmis, siis oled edukalt läbinud esimese osa sokikudumise juures.

Kanna kudumine

Kanna kudumine on sokikudumise järgmine osa. Kand on tõenäoliselt üks raskemaid osi sokikudumi juures; see nõuab tähelepanu ja täpsust. Kuna kanna kudumine on enamasti üsna keeruline, võid vajada oma esimeste sokkide kudumisel kindlasti rohkem harjutamist. Siiski, kui oled piisavalt palju kudumistööd teinud, suudad ka sina hakkama saada!

Kanna kudumine algab nii, et tõstad hariliku kudumise teel töös oleva silma kõrval asetuva silmuse teisele vardale. Seejärel keerad oma tööd nii, et hariliku kudumise rida oleks sinu vastas. Nüüd jätad töö nii, et silmuste vaheline lõng asetseks kudumisvarda all ja lisad nii kaks uut silmust.

Järgmisena lõhud jälle oma loodud silmused kaheks rühmaks ja alustad vasaku sisemise rühma kudumist. Koo seda kahekordsena nii palju kordi, kui kahe silmuse lisamine sulle endale sobib. Seejärel tõsta tõstekudumist silmadele ning tee sama ka parema rühmaga. Kand on põhimõtteliselt valmis, kui oled tõstnud kõik 28 silmust. Jätka nüüd hariliku kudumisega.

Lõpetamine

Kui oled varvaosa ja kanna lõpetanud, tuleb nende vahele jätta umbes 15 cm pikkune lõtk. Seejärel võta jämesim kudumisvardad, mida kõige mugavam on kasutada, ning hakka kuduma erinevat tüüpi kude. Tavaliselt kasutatakse tiheda kudumise jaoks soonikkudet, mis tekitab varrasilmute vahel kiilukujulise mustri. Muul ajal aga saab kasutada ka parempidist kudumismustrit, mis jääb lõpuks siledaks.

Sokkide kudumine on täpsust nõudev protsess, kuid kõige parem on alustada väikese ja lihtsa projektiga. Sokkidest võib saada näiteks hea kudumisprojekt, kui oled kunagi varem käsitööd teinud. Kasuta oma loovust, espane ja sära, et lisada sokkidele isikupära ning kanna omasid uhkusega! Sokikudumine on tore ja rahustav hobi, mis annab sulle külmal talvepäeval tunde hõiskamisest ja rahulolu.