Nullkulu

Nullkulu

kuidas arvutada kehamassi indeksit?

Kuidas arvutada kehamassi indeksit

Kehamassiindeks ehk lühidalt KMI on lihtne ja kiire viis teada saada, kas kaal vastab pikkusele. KMI arvutamine on tohutult populaarseks muutunud, kuna see annab kergesti mõistetava tulemuse ülekaalulisuse kohta. Käesolevas artiklis selgitame üksikasjalikult, kuidas arvutada kehamassiindeksit ja mida see tähendab sinu tervisele.

Kehamassiindeksi arvutamise valemi saab arvutada järgnevalt: KMI = kaal (kg) / pikkus (m)². KMI arvutamiseks tuleb inimese kehakaal kilogrammides jagada tema pikkuse ruuduga meetrites. Näiteks, kui sul on kaal 75 kg ja pikkus 1,75 meetrit, siis arvutus oleks järgmine: 75 / (1.75 * 1.75) = 24.See tähendab, et sinu kehamassiindeks on 24.2.

Kehamassiindeksi määratlus

Kehamassiindeksit saab kasutada selleks, et hinnata, kas kehakaal vastab pikkusele või kas inimene on alakaaluline, normaalkaalus või ülekaaluline. Siiski tuleb rõhutada, et KMI ei ole täpne näitaja inimese tervislikust seisundist. Näiteks ütleb KMI, et Arnold Schwarzenegger oli tipptasemel kulturistina oma tipus ülekaaluline, kuna tema kehamassiindeks oli üle 30, kuid tegelikult oli ta peaaegu rasvavaba ja ülima lihasmassiga.

KMI-rühmade määramine

Tavaliselt on kehamassiindeksi kategooriad järgmised:
– Kuni 18,4 – alakaaluline
– 18,5–24,9 – normaalkaal
– 25,0–29,9 – ülekaaluline
– Üle 30 – rasvunud

Lisaks on olemas ka mõned ekstra kehamassiindeksi kategooriad nagu “jämedalt rasvunud” ja “raskelt rasvunud”. Kui inimese kehamassiindeks on üle 40, siis peetakse teda jämedalt rasvunuks. Kui inimese kehamassiindeks on rohkem kui 50, siis peetakse teda raskelt rasvunuks.

KMI mõju tervisele

Kehamassiindeksi mõju tervisele on mitmekesine. Näiteks on tõestatud, et ülekaalulised inimesed on suuremas ohus täiskasvanuea diabeedi, südamehaiguste ja teiste tõsiste terviseprobleemide tekkeks. Samas on ka tõendatud, et mõõdukalt kõrgem KMI võib kaasa aidata pikemale elueale.

Kuidas parandada KMI-d

Kui sinu KMI on ülekaaluliseks või rasvunud, on mitmeid samme, mida saad astuda oma KMI parandamiseks ja oma tervise kaitseks. Üks kõige olulisemaid samme on dieedimuudatused. Sa peaksid vältima töödeldud toite ja rafineeritud suhkrut ning tarbima rohkem täisteratooteid, köögivilju ja valku.

Lisaks dieedimuudatustele on muud sammud, mida saad astuda kehamassiindeksi parandamiseks. Liikumine on üks neist. Regulaarne treenimine võib aidata kaalulangusel ja töötab ka selleks, et parandada tervist. Enamik inimesi leiab aktiivseid sotsiaalseid tegevusi, mis kaasavad füüsilist tegevust. See võib kaasa aidata kaalulangusele ja nende füüsilisele tasemele. On ka ilmnenud, et une kvaliteet võib olla seotud kehakaaluga.

Kokkuvõte

Kehamassiindeks on kõige levinum viis hinnata, kas kehakaal vastab pikkusele. Kuid oluline on mõista, et KMI on lihtsalt numbriline näitaja ja ei arvesta inimese lihasmaassi ega rasvaprotsenti. Peale selle tuleks kasutada ka tervishoiuprofessionaali abi, et saada selgust kõikides oma tervise küsimustes. Loomulikult on kõige parem mõelda ennetavalt ja järgida tervislikku eluviisi ning dieeti. Lõppude lõpuks, kehamassiindeks on ainult üks tervise näitaja ja ei anna kõiki vastuseid, mida vajate oma tervise parandamiseks.