Kuidas Sul Läheb: Teeidid, Mis Aitavad Sul Stressiga Toime Tulla
Kahjuks on stress tänapäeva ühiskonnas tavaline probleem. Alustades hommikut tüütavate ärevus- ja rahutuse tunnetega ning päeva jooksul tekkivate stressisituatsioonidega – stressist pääseda on raske. Siiski on olemas mitmeid meetodeid, mis võivad sind aidata stressiga edukalt toime tulla.
Miks stress on halb?
Stress mõjutab meid nii vaimselt kui ka füüsiliselt. Kõrge stressitaseme korral võid tunda väsimust, lihasvalu, peavalu ning unehäireid. Pikaajaline stress võib kaasa tuua ka tõsisemaid terviseprobleeme, nagu vererõhu tõus, südamehaigused ja seedetrakti probleemid.
Stressi tõttu võid hakata tundma ka endaga seotud negatiivseid emotsioone, nagu ärrituvus, kurbus ja pettumus. Seetõttu on tähtis võtta aega iseenda jaoks ning õppida stressi paremini talutama.
Kuidas stressiga paremini toime tulla?
Allpool on toodud mõned soovitused, mis aitavad sul stressiga toime tulla ja millest võib pikemas perspektiivis saada osa sinu igapäevaelust.
Tee lihtsaid hingamisharjutusi
Hingamisharjutused on suurepärane viis, et aidata sul rahuneda ning stressi vähendada. Lihtsaim harjutus on hingamise jälgimine. Olles mugavalt istuvas asendis, suuna tähelepanu hingamisele ning hinga sügavalt ja rahulikult sisse ja välja. Säti endale näiteks iga päev kellaajad, mil sa teed seda paar minutit, et see saaks muutuda osaks sinu igapäevaelust.
Tee endale selgeks, millal on vaja pausi teha
Kui tunned, et stress suureneb, on oluline tunnetada oma keha ja mõista, millal on aeg võtta paus. Soovitatav on teha seda juba siis, kui stressitase hakkab tõusma, kuna pikema aja järel on pausi võtmine raskem. See aitab vältida stressiolukordi ja tagab, et tunned end energilisemalt kogu päeva vältel. Seega, kui tunned, et ei suuda enam keskenduda, siis võta paus!
Tee trenni
Treening on tõhus ja lihtne viis stressi vastu võitlemiseks. Regulaarne kehaline aktiivsus, näiteks jooksmine või jooga, võib aidata vähendada stressitaset ja suurendada heaolutunnet. Samuti sisendab treening positiivset energiat, mis aitab sul päeva jooksul paremini keskenduda ja edukam olla.
Tehes trenni, saad aidata organismil toota endorfiine – kemikaale, mis loovad keha loomuliku õnnetunde. Regulaarse treeninguga saad tunda enesekindlust, mis võib aidata su stressi kontrolli all hoida.
Paranda oma toitumist
Toidul on stressitasemele otsene mõju. Vale toitumine võib suurendada stressitaset ning seetõttu on oluline süüa tervislikult ning regulaarselt. Vali värsked puu- ja köögiviljad ning piisavalt kompleksseid süsivesikuid, et tagada oma kehale piisav energia.
Vältige suure kalorsusega, rasvaseid ja soolaseid toite ning kofeiini, kuna need võivad stressi suurendada. Joo piisavalt vett, et hoida keha hüdreeritud ja parandada organismi talitlust.
Kasuta ajaplaneerimist
Tunniplaanis on kõik korraldatud. Miks mitte kasutada seda oma igapäevaelu korraldamiseks? Eesmärkide seadmine aitab sul vältida kaootilisust oma päevas, mis võib stressi taset suurendada. Kuna stress situb tihti aja planeerimise puudumisest, võib regulaarne ajaplaneerimine aidata sul stressitaset vähendada.
Lõppsõna
Stress on osa igapäevaelust ning isegi kõige rahulikumatee inimesed ei saa sellest alati hoiduda. Kuid stressi pidev vältimine võib üksnes seda suurendada. Seepärast on mõistlik enda jaoks leida viise, kuidas stressiga toime tulla ja sellega paremini hakkama saada.
Selleks võid lihtsalt jälgida oma hingamist, teha trenni, planeerida oma aega, süüa tervislikumalt ning proovida vältida stressirohkeid situatsioone. Oluline on meeles pidada, et iga inimene on erinev ning kõik soovitused ei pruugi sobida just sulle. Oluline on proovida leida just endale sobivad meetodid, mis aitavad sul stressiga paremini toime tulla.