Nullkulu

Nullkulu

kuidas sokki kududa?

Kuidas sokki kududa – Põhjalik juhend

Kas oled kunagi tahtnud kududa endale ise sooje soki? Kui jah, siis oled õiges kohas. Selles artiklis räägime põhjalikult sellest, kuidas sokke kududa ning anname sulle kasulikke näpunäiteid, kuidas ise ilusaid ja praktilisi sokke kududa.

Kust alustada?

Enne kui alustad sokikudumisega, tasub teada mõningaid asju vajalike vahendite ning lõngade kohta. Esimeseks sammuks on valida sobiv lõng. Sokkide kudumiseks sobivad kõige paremini villased lõngad, kuna need on soojad ja vastupidavad. Saadaval on erinevaid sokilõngade tüüpe, oluline on valida aga kvaliteetne ja vastupidav lõng. Lisaks lõngale vajad ka sobitava suurusega vardad, et sokid saaksid korralikult välja tulla. Tuleks arvestada ka sellega, et sokikudumisel kulub lõnga tavaliselt rohkem kui mõnel muul kudumisel.

Samm-sammuline juhend sokkide kudumiseks

Alusta varrastele silmuste kudumisega
Enne kudumise alustamist tuleb varrastele kududa vajalik arv silmuseid. Siinkohal on oluline silmuste arv hoolikalt valida vastavalt sellele, kui suurele jalale ja millises suuruses sokki soovid kududa. Kui soovid kududa näiteks sokke, mille suurus on 38-39, tasub valida varrastele umbes 60-70 silmust. Kogemuste puudumisel tasub alguses järgida kindlat mustrit, kuni oled kindlam käsitööoskuste osas.

Koo sokkide jalaosa
Sokkide jalaosa kudumine algab kasutades kergejõulist soonikkrõsu. Krõsu kudumine tagab sokile parema istuvuse ja hoiab sokke jala ümber. Krõsu saab valmistada erineva arvu silmustega, kuid tavaliselt kudutakse see 1×1 krõsuna. Kui soovid keerukamat mustrit, võid proovida ka näiteks 2×2, 3×3 või muud krõsutüüpi. Järgmise sammuna tuleb asuda kuduma soki jalaosa skeemi alusel. Oluline on jälgida, et silmuste arv jääks skeemiga sobituma. Jalaosa võib kududa ühes toonis või lisada suuremateks pindadeks erinevaid värve ja mustreid.

Kanna kasutades kannakudumist
Kannakudumine on üks olulisemaid samme sokikudumisel ning on eriti tähtis, kuna see tagab sokile täiusliku istuvuse. Kannakudumine võib tunduda esmapilgul võrdlemisi raske, kuid selleks on olemas palju lihtsaid õpetusi, mida saad internetist leida. Oluline on jälgida, et kannakudumine oleks tehtud korrektselt ja sobitaks ilma liigsete kortsudeta soki alla. Kannakudumise lõpetuseks tuleb kududa nn kannaots, et sokk oleks tugev ja korralikult välja tuleks.

Koo sääreosa
Kui oled saanud hakkama kannakudumisega, võid edasi minna sääreosa kudumisega. Sääreosa kudumine on relativeliselt lihtne, kuid nagu jalaosa puhulgi, on oluline jälgida skeemi ning asetada mustreid õigesse kohta. Sääreosa kudumisel võid kasutada erinevaid mustreid ja värve, et sokk värvikamaks muuta.

Lõpeta sokkide kudumine
Lõpetuseks tuleb sokkide kudumine lõpetada kergelt soonikuliste äärisega, et tagada sokile parem istuvus. Soovituslik on kasutada äärises 2×2 krõsust ning kududa see piisavalt pikaks. Oluline on jälgida silmuste arvu, et ääris ei jääks liiga kitsas ega liiga lai.

Kokkuvõte

Sokikudumine võib tunduda esmapilgul keeruline, kuid kui järgid õpetusi hoolikalt ning soovid jõuda lõpptulemuseni, on see täiesti teostatav. Kui oled valinud sobiva lõnga ning varraste teeke, saad hakata kuduma. Alusta varrastele silmuste kudumisega ning koo seejärel sokkide jalaosa, kanta kasutades kannakudumist ning koo lõpuks sääreosa. Lõpetuseks tuleb kududa kerge soonikuline ääris ning sokk ongi valmis. Kudumine on rõõmus ja lõõgastav ajaveetmine ning mis saaks olla parem kui enda käsitsi valmistatud soojad sokid.