Kuidas arvutada sotsiaalmaksu?
Sotsiaalmaks on riiklikuks maksuks, mida tuleb maksta iga kuu. See on rahaline panus, mida tööandajad ja töötajad annavad tervishoiu- ja pensionikindlustuse rahastamiseks. See võib olla natuke segane tundmatutele, kuid õnneks on see lihtne protsess, mille korraldamiseks on vaja vaid arvutamiseks mõningaid faktoreid.
Sotsiaalmaksu määr
Sotsiaalmaksu suurus varieerub erinevates riikides. Eestis on 2021. aastal sotsiaalmaks 33% brutotasust. See tähendab, et tööandja ja töötaja peavad kokku andma 33% brutotöötasust sotsiaalmaksu tasumiseks.
Brutotasu
Brutotasu on töötaja palk enne maksude mahaarvamist. Seega tuleb sotsiaalmaksu arvutamiseks võtta arvesse brutotasu suurust. Töötaja brutotasu peegeldab tema palgataset, kuna see on summa, mida ettevõte tema töö eest maksab.
Sotsiaalmaksu maksmine
Sotsiaalmaks tuleb tasuda igakuiselt. Tööandja peab iga kuu arvutama sotsiaalmaksu summa ja maksma selle töötajate eest valitsusele. Seda saab teha maksu- ja tolliameti e-teeninduse kaudu.
Sotsiaalmaksu tasumine töötaja poolt
Töötaja maksab samuti sotsiaalmaksu. Tavaliselt kannab tööandja selle maksu töötaja palgast, kuid tegelikult on töötaja jaoks vajalik tasuda oma osa sotsiaalmaksust. Töötaja sotsiaalmaksu tuleks vaadata palgalehel.
Sotsiaalmaksu arvutamise näide
Näitena võib kaaluda töötajat, kes teenib brutotasu 1000 eurot kuus. Kui 33% brutotasust on sotsiaalmaks, siis tuleb arvutada: 1000 eurot x 33% = 330 eurot sotsiaalmaksu kuus. Kui töötaja maksab ka oma panuse (täpsustage töölepingus), siis on kogusumma 660 eurot.
Tööandja sotsiaalmaksu arvepidamine
Tööandja peab jälgima, kui palju sotsiaalmaksu on makstud igakuiselt ja kogu aasta jooksul. Kui tööandja arvepidamine on puudulik, siis võib see tekitada maksuprobleeme ja trahve. On soovitatav kasutada professionaalset raamatupidamisteenust, mis aitab tehtud maksete nõuetekohasuse jälgimisega.
Kokkuvõte
Sotsiaalmaksu arvutamine võib tunduda keeruline, aga tegelikkuses on see lihtne protsess, kui järgida mõningaid juhiseid. Tööandja peab igakuiselt arvutama sotsiaalmaksu summa ja maksma selle töötajate eest riigile. Töötajal on oluline teada oma sotsiaalmaksu tasumise summat, sest töötaja peab ka selle eest oma osa maksma. Oluline on jälgida sotsiaalmaksu tasumist ning kasutada professionaalset raamatupidamisteenust. Kindlasti tuleb jälgida iga-aastaseid muudatusi seadustes, et tagada sotsiaalmaksu tasumine vastavalt Eesti Vabariigi seadustele ja maksureeglitele.