Mis kell kala võtab?
Kala püük pole midagi uut. Inimesed on ammustest aegadest alates kala püüdnud nii toidu kui ka kaubanduse eesmärgil. Kuid mida tähendab “kala võtmine” ja millal seda kõige paremini teha?
Kala võtmine on protsess, mille käigus kala võtab sööda. See tähendab, et kala neelab sööda alla ja liigub selle kogemata püügihakatisse. Kala võtmisele eelnevat aega nimetatakse tavaliselt võttetsükliks.
Võtimine on mõjutatud mitmest tegurist, näiteks ilma-, vee- ja lumisusoludest, söödakogusest ja kalade aktiivsusest. Et teada, millal kala võtmine tõenäoliselt toimub, on oluline kaaluda neid tegureid.
Üheks kõige olulisemaks teguriks on ilm. Nagu inimesedki, reageerivad ka kalad ilmastikuoludele. Kui ilm on soe ja päikeseline, on kalade aktiivsus tõenäoliselt kõrgem. Putukad ja muud toiduallikad, mida kalad söövad, on samuti tõenäolisemalt aktiivsed.
Vee temperatuur mängib samuti olulist rolli. Erinevad kalaliigid sobivad erinevatele temperatuuridele, kuid üldiselt on kalad aktiivsemad soojemates vetes. Selle põhjuseks on asjaolu, et soojem vesi kiirendab kalade ainevahetust ja toidu seedimist.
Taevaste olude kõrval mõjutavad kala võtmist ka sööda tüüp ja kogus. Kalade söögihooajal tuleks siiski keskenduda sööda kogusele. Rohkem sööta tähendab rohkem kalu. Pidage meeles, et kalad saavad üldjuhul sööda “tunda” nende surumisjõu ning maitse järgi, mis tähendab, et sööda lausrikastamine võib täiesti jämedates vetes massidega toimuda.
Kui rääkida kalade aktiivsusest, siis on mõned kalaliigid tuntud aktiivsemate ja teised passiivsemate kaladena. Passiivsed kalad on tavaliselt aktiivsemad öösel ja varahommikul. Kalade aktiivsust mõjutab ka nende elupaik. Suur jõgi, avameri või väike järv – igal neist ökosüsteemidest on oma kalapopulatsioon ja kala-aktiivsus.
Kala võtmise vormid on erinevad. On olemas lantimine, püügilaskmine, võrkude kasutamine ja palju muud. Igal viisil on oma eelised ja puudused, ning õige meetodi valimine sõltub tavaliselt püügikohast ja konkreetsest kalaliigist. Näiteks sobib lant rohkem vee pealmisele kihile ujuvate kalade püüdmiseks, samas kui püügilaskmine on tavaliselt tõhusam sügaval vesis ambitsioonikate kalade püüdmisel.
Lõpetuseks on oluline meeles pidada, et kalapüük on seotud paljude erinevate teguritega ning kala võtmine võib muutuda sõltuvalt erinevatest aspektidest. Hea tulemuse saavutamiseks on oluline arvestada kõiki neid tegureid. Sõltuvalt kalaliigist, asukohast ja aastaajast võib aega, millal kala võtab, oluliselt varieeruda. Seega, kui teil on ikka veel kahtlusi, kas teadmine “mis kell kala võtab” on oluline, võib see teie järgmise kalapüügi väljundile tugineda palju rohkem, kui arvate!