Kui Vanalt Saab Pensionile Jääda? Täpne Ülevaade Pensionile Jäämise Tingimustest Eestis
Plaanid kiirelt pensionile jääda või oled huvitatud, millal on sobiv aeg selleks? Eesti pensionisüsteemis on mitmeid tingimusi, millest olulisemad on pensioniea nõue, pensioni saamise vanuse alampiir, staažinõuded ja palju muud.
Selles artiklis jagame värskeimat teavet pensionile jäämise tingimuste kohta Eestis ja anname selged juhised kõikidele, kes soovivad õigeaegselt pensionile jääda.
Mis on pensionile jäämise tingimused Eestis?
Eesti pensionisüsteemis on kaks peamist tüüpi pensioni: riiklik pension ja lisapension. Riiklik pension Eestis on eakatele inimestele tagatud pension, mis koosneb sotsiaalkindlustuse süsteemi osamaksudest ja maksetest, mida riik maksab.
Lisaks on olemas ka teine pensioni tüüp, st. teine pensionisammas Eestis, mis koosneb vabatahtlikest panustest kohustuslikku kogumispensioni fondi. Pärast pensionile jäämist on võimalik saada ka lisaks kolmanda samba pensionit, milleks on vabatahtlik täiendav pensionikindlustus.
Pensionile jäämise vanus Eestis?
Enamlevinud küsimus on, millal siis pensionile minna saab. Minimaalne pensionile mineku vanus on 63 aastat. Samas, kui töötaja on olnud pikalt tööl, on võimalik minna pensionile ka varem, kuid mitte enne 61. eluaastat.
Keskmine pensioniläinu on 63,5 aastat vana ning 2019. aasta andmetel iseloomustas 54 protsenti pensionäride kohta, et nad jäid pensioniele vanuses 63-65 aastat.
On ka mõningaid erandlikke olukordi, kus on lubatud ka varem pensionile minna. Näiteks on võimalik minna pensionile koos tööandjaga kui oled töötanud samas asutuses vähemalt 15 aastat ja oled vähemalt 55 aastat vana.
Teine valik on võtta eelnevalt välja teenitud tööpensioni, mis võimaldab pensionile jääda 50-55 aastaselt. Siin tuleb rõhutada, et igal juhul on kohustuslik pensioniiga 63-aastane.
Kas pensionile jäädes peab üldse tööd tegema?
Ei pea. Väga paljud inimesed minnakse pensionile just selleks, et nauded vabadust ja elu. Kui aga tööle jääb, on siin mõned olulised reeglid ja nõudmised.
Kui töötaja jätkab töötamist pärast ametlikku pensioniiga, siis selle üle peab rõõmustama, sest seda justkui premeeritakse. Nimelt lubatakse siin töötajale ja tööandjale erandeid, nii et töötaja võib pensionile minna teatud ulatuses töötades töötamist jätkates. Pensioniea saabumise päeval tuleb aga töö suuresti maha jätta.
Kokkuvõtteks, kindlasti tuleb pensionile jäämist planeerida ning mõelda põhjalikult läbi, millal see sobivalt aeg saabub. Loomulikult, ei maksa unustada ka teist pensioni sammast ning vabatahtlikku täiendavat pensioni, mis tagavad meile suurema stabiilsuse pensioniiga saabudes.