Nullkulu

Nullkulu

mis kell läheb pimedaks?

Mis kell läheb pimedaks?

Eestis on vaieldamatult kaunis loodus, kus leidub palju erinevaid loomaliike. Üks loom, keda võib öösiti näha, on metskits. Samuti on öösel palju linde, kes lendavad pesapaikadele tagasi. Kuid millal see pime aeg siis saabub?

Ajakirjanikud ja uurijad on palju uurinud, millal on Eestis kõige pikem päev ja kõige lühem öö. Selleks on erinevaid meetodeid – mõned vaatavad päikeseloojangu ja päikesetõusu aegu, teised aga võrdlevad valgustuse tihedust kõigil aastaaegadel. Tegelikult sõltub pimeda ja valge aja kestus paljudest erinevatest teguritest, nagu laiuskraad ja kliima.

Eesti asub Põhja-Euroopas, kus põhjas on aastaajad väga erinevad. Kui suvel saab päevad olla pea lõputud, siis talvel võib päev kesta vaid mõned tunnid. Sel põhjusel tuleb arvestada ka kliimaga – heleda aeg muutub igal aastal ajavahemikuks suvest sügiseni. Kuidas need asjad siis omavahel seotud on?

Eestis hakkavad ööd pikenema ja päevad lühemaks muutuma suve lõpus ja sügise alguses. Augustist novembrini hakkab päev muutuma üha lühemaks ning ööpimedus hakkab võimust võtma. Selle pimeda aja jooksul muutub valgustuse tihedus ning loomade ja lindude käitumine võib samuti muutuda.

Eesti loodus muutub pimedaks ajaks valmis – paljud loomad ja linnud valmistuvad talveks, otsides pesapaiku ja korjates talvist toidulauda. Samuti valmistuvad inimesed pimedaks ajaks – jahihooaeg algab, küünlatootjad müüvad rohkem valgustusvõimalusi ja aiaomanikud lõpetavad suvelilled.

Kokkuvõttes on Eesti pimeda ja valge aja kestus erinev iga aastaajaga. Pimedus võtab võimust suve lõpus ja sügise alguses, muutes looduse ja inimesed valmis talveks. Seega on pimedus ja valgus omavahel seotud, et valmistada loodus sügiseks ja talveks ette.

Tahame avaldada toetust jahipiirkonna võtjatele, kes valmistuvad talveks ja jagavad oma kogemusi Maa ja looduse erilisuse kohta. Märgiliseks peame seda, et meie liikmeskond koosneb eelkõige inimestest, kes elavad kooskõlas loodusega. Meie jahiala asub metsas, kus elame koos kõigi sealse elusloodusega ning oleme kohustatud austama jahipiirkonnale kehtestatud reegleid.

P.S. Kuna meie jahipiirkonnas on tihti sõna tuli ja laskmine rohkem jahimeeste väljendusviis, väljendame nii end ka selle aruande lõpetuseks. Tahame, et kõik meie klientidest oleks eri korras ja saavutaksid oma eesmärgid meie tugeva toetusega.