Nullkulu

Nullkulu

kes maksab koondamistasu?

Kes maksab koondamistasu

Koondamine on protsess, mille käigus tööandja lõpetab töölepingu töötajaga. Mõnel juhul võib koondamine viia vaid üksikute töötajate lahkumiseni ettevõttest, kuid suuremate koondamiste korral võib lahkuda korraga palju töötajaid. Koondamise tagajärjel on töötajal õigus saada koondamistasu. Koondamistasu on tööandja poolt makstav hüvitis, mille eesmärk on kompenseerida töötajale töölt lahkumisega seotud kulutusi ja tagada tema sissetuleku osaline kaitse.

Kes peab maksma koondamistasu?

Eesti seaduste järgi on koondamistasu tööandja kohustus maksta töötajale, kelle töösuhe lõpetatakse tööandja algatusel. Töölepingu lõpetamine võib toimuda mitmel põhjusel – tööandja soovib ettevõttes töökohti vähendada, tootmine võib olla seiskunud või ettevõtte juhtkond on otsustanud äritegevuse lõpetada. Sel juhul on tööandja kohustatud maksma töötajale koondamistasu. Koondamine võib toimuda nii töötajate koondamise korral kui ka juhul, kui tööandja otsustab töölepingu lõpetada üksikute töötajate puhul.

Millal peab tööandja maksma koondamistasu?

Tööandja peab maksma koondamistasu töötajale, kelle töösuhe lõpetatakse tema algatusel. Koondamistasu maksmise kohustus tekib alates kahe nädala möödumisest töösuhte lõpetamisest. Kui töösuhe lõpetatakse töölepingu ülesütlemisega, peab tööandja koondamistasu maksma viie tööpäeva jooksul alates töölepingu lõppemisest.

Koondamistasu arvutamine

Koondamistasu suurus sõltub töötaja staažist ja viimase keskmisest kuupalgast. Koondamistasu arvutamisel võetakse aluseks töötaja vähemalt kolme kuu keskmine töötasu. Kui töökoht kaob majanduslikel põhjustel, on koondamistasu 6 järgneva kuu jooksul alates töösuhte lõppemisest 1,5 kuu keskmine töötasu, vähemalt aga kahe kuu keskmine töötasu. Kui koondamine toimub muudel põhjustel, on koondamistasu 2 järgneva kuu jooksul alates töösuhte lõppemisest 1,5 kuu keskmine töötasu, vähemalt aga kahe kuu keskmine töötasu.

Koondamistasu maksedokumentide esitamine

Koondamistasu maksedokumente tuleb esitada maksuhaldurile üks kord aastas, hiljemalt 31. jaanuariks. Tööandjal tuleb esitada arvestusandmed töötajate koondamistasu kohta ning töötasu andmed, mis on vajalikud koondamistasu arvutamiseks. Koondamistasu kohta esitatud andmed peavad olema õiged ja korrektsed.

Kokkuvõte

Koondamistasu on tööandja poolt makstav hüvitis, mille eesmärk on kompenseerida töötajale töölt lahkumisega seotud kulutusi ja tagada tema sissetuleku osaline kaitse. Koondamistasu maksmise kohustus tekib tööandjale alates kahe nädala möödumisest töösuhte lõpetamisest. Koondamistasu suurus sõltub töötaja staažist ja viimase keskmisest kuupalgast. Koondamistasu maksedokumente tuleb esitada maksuhaldurile üks kord aastas, hiljemalt 31. jaanuariks. Kõigist nendest protsessidest kinni pidamine tagab, et töötaja saab õiglase kohtlemise võimalikus koondamissituatsioonis.