Nullkulu

Nullkulu

mis su nimi on film?

Mis su nimi on film: Mis on selle filmi taga?

Filmid on olnud meie kultuuri põhielement alates nende loomisest 19. sajandil. Filmimaailm on tõesti pidevalt muutuv ja arenev: alates keemia tööstuslikust kasutamisest filmide salvestamiseks ja levitamiseks kuni uute digitaalsete esitlusviiside ja animatsioonitehnoloogiate leiutamiseni. Praeguses maailmas on filmide tarbimine muutunud lõputuks – voogedastusteenused nagu Netflix ja Amazon Prime pakuvad erinevaid võimalusi vaatamiseks ning YouTube’i ja TikToki platvormid aitavad luua uusi talente.

Kuid kas olete kunagi mõelnud, mis on ühe filmi taga? Mis kõik on vaja, et luua üks aasta kõige oodatumaid filme?

Esimene asi, millele filmi tootja mõtleb, on muidugi idee. Kuid idee on ainult esimene samm. Pärast seda tuleb stsenaariumi kirjutamine – see on tulevase filmi raamat. Stsenaarium sisaldab kõiki võimalikke detaile filmi kohta: dialoogi, kirjeldusi, stseene jne. See on esimene samm filmi loomiseks, mis võib kesta kuude või aastate jooksul.

Järgmisena peab filmi tootmismeeskond valima lavastaja ja produtsendi. Lavastaja on filmi peamine juht, kelle ülesandeks on stsenaariumi visuaalseks muutmine. Ta vastutab ka näitlejate suunamise ja kaamera nurga valimise eest, et näidata filmi just sellisena, nagu ta soovib. Produtsent on aga vastutav filmi stsenaariumi ostmise, rahastamise ja reklaamimise eest.

Pärast stsenaariumi kirjutamist ja filmitootmise meeskonna kokkupanemist tuleb järgmine samm: näitlejate valik. Näitlejate valimine toimub tavaliselt läbi kirjaoskuse ning prooviesinemise, et valimine oleks võimalikult täpne. Näitlejate valimine sõltub ka produktsiooni eelarvest ja filmi žanrist.

Kui näitlejad on valitud, siis järgmine samm on filmimine. Selle etapi jooksul peavad lavastajad ja produtsendid võtma palju otsuseid, et tagada, et film jõuaks publikuni just selles vormis, nagu lavastaja seda kavatses. Filmitöö seisneb kanname kaadrid üle filmi, mida alles järgmisel etapil hakatakse monteerima.

Montaaž on filmi üheks oluliseks sammuks – see on filmi produktiivse arendamise protsess, kus toimub kaadrite valimine ning monteerimine, et lõpptulemus näeks välja just nii, nagu algselt kavandati. See etapp võib kesta kuni paar kuud.

Kui montaaž on lõppenud, on järgmiseks sammuks filmi turundamine. Filmide turundamine on oluline nii, et publik saaks eelnevalt tutvuda filmi sisuga ja otsustada, millal ja kus seda vaadata soovid. Seda tehakse ajakirjas ja televisioonis reklaamide, plakatite, treilerite ja muude reklaamide, ettekannete jne kaudu.

Lõpuks saabub oodatud päev – filmi esietendus kinodes. Sellele järgneb filmi rahvusvaheline turule- laskmine, kus filmi levitatakse paljuds riikides.

Lühidalt näete, et ühe filmi tegemine on pikk, keerukas ja hoolikas protsess, kus tuleb järgida palju samme. Kuid tulemusena saame meie kõik vaadata lõpptulemust ja nautida meelelahutuse pakutavat rõõmu.

Kokkuvõte:

Filmide tootmine on keeruline ja mitmetahuline protsess. Selleks, et luua ühte filmi on vaja paljusid samme alates stsenaariumi arendamisest kuni esietenduseni. Stsenaariumi kirjutamine, lavastaja ja produtsendi valimine, näitlejate valimine, filmimine, montaaž, turundus ja lõpuks esilinastus on selle pikaleveninud protsessi olulised sammud. Siiski võimaldab kõik see võimalus vaadata suurepärast meelelahutust, mis tõeliselt pakub naudingut publikule.