Nullkulu

Nullkulu

mis sinuga juhtus ann põhjal vändatud film?

Mis sinuga juhtus Ann põhjal vändatud film

Lugu ja selle tagamaad

Ann, tuntud nimega Anneli Jäätteenmäki, on Soome esimene naispeaminister, kes valitses aastatel 2003-2005. Siiski, tema karjäärimaandumine lõppes kiiresti ajakirjanduses levitatud võltsitud dokumentide tõttu.

Pärast seda, kui ta astus tagasi peaministri ametist, loobus Ann poliitikast täielikult. Ta nautis oma eraelu Vaajasaares, kus asub tema suvila. Vaikne ja rahulik elu poliitikast eemalme oleks olnud tõenäoliselt Anni jaoks ideaalne, kui poleks juhtunud midagi õudset.

2008. aasta augustil saabus majale, kus Ann oma puhkust veetis, kaks relvastatud meest röövliga. Sündmused, mis sellele järgnesid, olid vägivaldsed ja jätsid traagilised tagajärjed. Ann rööviti ja elas peaaegu 3 tundi viletsas seisundis, enne kui suutis politseid kutsuda.

Anni piin ja võitlus

Ann oli füüsiliselt ja emotsionaalselt traumatiseeritud ning tema enesehinnang avaldus selgelt ka kohutavates terviseprobleemides, mille ta selle sündmuse järel avalikkusele tunnistas. Anni elu pöördus pärast seda dramaatilisest sündmusest ümber. Haigla visiidid, arstide külastused ja võitlus füüsilise ja vaimse tervisega: kõik see oli Anni jaoks uus, võõras ja raske. Ta koges mõlemat kibedust ja lohutust, kui ta võitles terveks saamiseks.

Mis oli Anniga juhtunu taga?

Annist ja tema kogemusest on tehtud dokumentaalfilm “Mis sinuga juhtus Ann?”, mis annab põhjaliku ülevaate toimunust. Filmi režissööriks on Mika Hotakainen, kes jutustab lugu Anni sõnadega.

Filmi idee oli vormuda juba aastaid tagasi, kui Hotakainen kohtus Anniga esmakordselt 2008. aasta märtsis, vaid pool aastat enne tema röövimist. Nad olid siis sama valitsuse erinevates osakondades ja töötasid koos valitsuse moodustamisel. Vaatamata sellele, et Anni nõustus filmimisega, pidi ta filmi ajal tõsise trauma tõttu filmimise kaks korda katkestama.

Mis teeb selle filmi nii eriliseks?

“Mis sinuga juhtus Ann?” on film, mis võtab vaataja lugu sisse ja mitte ainult ei jaga Anni traagilist ja valusat kogemust, vaid samuti illustreerib film skandaali tagajärgi ja selle mõju Anni karjäärile. Filmi käigus saame aru, et võltsitud dokumendid, mis mängis olulist rolli tema languses, olid tegelikult vaid väikese osa suuremast vandenõust. On raske öelda, kui palju lisapinget see film Anni jaoks tekitas.

Kus see film esilinastus?

Film esilinastus 2015. aastal Frankfurdis Frankfurdi Raamatulaad tõttu. Hotakainen kirjutas ka raamatu “Sinuga juhtus Ann”, luues veelgi laiema publiku publiku jaoks, kes soovis Anni lugu veelgi lähemalt tundma õppida. Kuna raamat on kättesaadav e-raamatuna, loodame, et see inimene leiab tee rohkemate inimesteni kui ühe film võiks teha.

Kas film õnnestub Anni traagilist lugu välja rääkida?

“Mis sinuga juhtus Ann?”, on film, mis suudab peegeldada Anni traumast kaasnenud valu ja ohvrikogemusi. Film ei sunni juurduma, et Ann peaks olema püstolitõmme, kuid lugu rõhutab sügavust, mis võib valitsetavate poliitiliste võitluste varjus peita.

Filmi edu pole siiski ainult selles, kuidas Hotakainen suutis Anni uskuma asuda. Filmi edukus seisneb pigem selles, kuidas ta suudab pakkuda publikule võluva ja intiimse pilgu Annile ja tema kogemusele, samuti sellele, kuidas ta suudab selgelt illustreerida skandaali keerukust, mis enne seda lõplikku pööret mõjutas nii poliitilist maastikku. Kõik see on tõeliselt täielik lugu, mis sügavalt kõneleb õigluse, vandenõude ja traumade paradoksist ning annab asemele efektse meistriteose, mis tõeliselt väljendab selle sündmuse poolehoidjaid, riskides too välja emotsionaalsed teemad, millega vähesed teised lavastused on seotud.