Nullkulu

Nullkulu

mis põhjustab aneemiat?

Mis põhjustab aneemiat?

Aneemia on üks kõige levinumaid verehaigusi kogu maailmas. See on tingitud vere punaliblede arvu vähenemisest kehas, mis omakorda väheneb keha hapnikuvarustust. Aneemia võib esineda erinevatel põhjustel. Selles artiklis uurime põhjusi, sümptomeid, diagnoosimist ja ravi.

Põhjused

Foolhappe ja vitamiin B12 puudus – Foolhappe- ja vitamiin B12 puudus on üks peamisi aneemia põhjuseid. Need vitamiinid on vere punaliblede tootmise jaoks hädavajalikud. Kui vitamiine ei saada piisavalt, võib tekkida aneemia.

Rauapuudus – Raud on üks olulisemaid mineraale punaste vereliblede tootmiseks. Rauapuudus on seotud paljude erinevate seisunditega, mis võivad põhjustada aneemia.

Krooniline neeruhaigus – Krooniline neeruhaigus on seisund, mida iseloomustavad neerufunktsiooni häired. See võib põhjustada aneemiat kahel viisil. Esiteks, neerude funktsiooni kahjustamisel väheneb erütropoetiini tootmine, mis on hormoon, mis stimuleerib punavereliblede tootmist. Teiseks võib sagedane veritsus hemodialüüsi protseduuride ajal põhjustada aneemiat.

Pärilikud seisundid – Mõned pärilikud seisundid, nagu sirprakuline aneemia ja talasseemia, võivad põhjustada aneemiat. Need seisundid mõjutavad punaste vereliblede struktuuri ja funktsiooni ning võivad põhjustada nende kiiremat hävimist.

Autoimmuunsed seisundid – Mõned autoimmuunsed seisundid võivad kasutada agressiivseid antikehi, mis hävitavad punaseid vereliblesid.

Rasedus – Raseduse ajal võib loote kasvada ja vähendada ema kehas olevate vereliblede arvu, mis võib põhjustada raseduse ajal aneemiat.

Sümptomid

Aneemia sümptomiteks on väsimus, nõrkus, õhupuudus, südamepekslemine, pearinglus ja peavalu. Need sümptomid võivad olla kerged või rasked, sõltuvalt aneemia tüübist ja raskusastmest.

Diagnoosimine

Aneemia diagnoosimine hõlmab vereanalüüsi. Arst määrab välja hemoglobiini ja hematokriti taseme. Hemoglobiin on valk, mis sisaldab rauda, ​​mida leidub punastes verelibledes. Hematokrit mõõdab punaste vereliblede kogust veres. Tavaliselt on hemoglobiini tase alla 13,5 g / dl meestel ja alla 12 g / dl naistel aneemia märk.

Ravi

Aneemia ravi sõltub aneemia tüübist ja raskusastmest. Ravivõimalusteks on rauapreparaadid, foolhappe ja vitamiin B12 lisandid, hormoonravi ja vereülekanne.

Kokkuvõtteks

Aneemia on tõsine seisund, mida tuleks ravida. Selle seisundi põhjused ja sümptomid võivad varieeruda, kuid õige diagnoosimine ja ravi on võtmeks selle seisundi leevendamisel. Rauda, ​​foolhapet ja vitamiin B12 sisaldava toidu söömine võib aidata aneemia vältimisel. Kuid kui teil on aneemia sümptomeid, peaksite pöörduma arsti poole õige diagnoosimise ja ravi saamiseks.