Nullkulu

Nullkulu

kes põhjustab borrelioosi?

Kes põhjustab borrelioosi?

Borrelioos on üks tõsine haigus, millel on potentsiaalselt rängad tagajärjed. See on nakkav haigus, mis levib puugihammustuste kaudu. Haiguse varajane avastamine ja ravi on oluline, et vältida tõsiseid terviseprobleeme. Kuid kes põhjustab borrelioosi ja kuidas seda vältida?

Borrelioosi põhjus

Borrelioosi põhjustajaks on bakterid, mida levitavad puugid. Need bakterid kuuluvad Borrelia perekonda. Borrelioosi põhjustajaks on kõige sagedamini puugid, mille levila on Põhja-Ameerikas ja Euroopas. Kõige sagedamini levib haigus Euroopas mustasääse puukidega, mis on aktiivsed maist kuni septembrini. USA-s levib haigus Ixodes puugidega.

Kuidas borrelioos levib?

Borrelioos levib puugihammustuste kaudu. Puukidel on õõnes lõualuu, mis võimaldab neil kinnituda keha külge ja otsida sobivat kohta hambumuseks. Enamik puukide hammustusi on valutud, mis võib teha nakkuse raskeks avastamiseks. Kui puuk on nakatunud Borrelia bakteritega, siis võib see nakkust edasi anda hammustusega inimesele.

Puukide elu- ja toitumistsükkel

Puugid on väikesed ämblikulaadsed olendid, kes kohanevad oma keskkonnaga. Nad toituvad tavaliselt imetajate, lindude ja kärbeste verd. Puukidel on kolm erinevat staadiumi: muna, vastsed ja täiskasvanud puugid. Vastsed on kõige ohtlikumad, sest nad on kõige aktiivsemad ja seetõttu kõige tõenäolisemad inimesi hammustama. Kui vastsed toituvad nakatunud loomade verest, võivad nad nakatuda Borrelia bakteritega. Täiskasvanud puugid on vähem aktiivsed ja seetõttu vähem tõenäolised hammustama inimest.

Kuidas vältida borrelioosi?

Kaitseme ennast puukide eest, selleks on mõned meetmed, mida võib võtta, et kaitsta ennast borrelioosi eest. Kandke pikkade varrukatega rõivaid, eriti kui viibite väljaspool või metsas, kus puugid võivad olla. Pihustage putukatõrjevahendit oma riiete või nahale, et vältida puugihammustuste saamist. Kontrollige oma keha regulaarselt puugihammustuste suhtes, eriti kui olete viibinud puukidega tõenäoliselt nakatumise kohtades. Kui avastate puugi oma kehal, eemaldage see võimalikult kiiresti nii, et see ei annaks teile aega Borrelia bakteritega nakatumiseks.

Borrelioosi sümptomid ja ravi

Varajane diagnoosimine ja ravi on oluline, et ravida Borrelia baktereid enne kui need hakkavad keha nakatama. Borrelioosiga nakatumise sümptomid võivad varieeruda inimese ja raskusastme järgi. Sümptomid võivad hõlmata punast löövet, mida ümbritseb valge ala, palavikku ja lihasvalu. Kui nakatumine on raskem, võib see põhjustada artriiti, neuroloogilisi häireid ja südameprobleeme.

Ennetava meetmena soovitavad arstid inimestel hoida oma immuunsüsteemi tugevana, et aidata võidelda Borrelia bakteritega. Borrelioosi raviks võib arst määrata antibiootikume, mis aitavad tappa baktereid.

Kokkuvõte

Borrelioos on tõsine haigus, mille põhjuseks on Borrelia bakterid, mida levitavad puugid. Kaitseme ennast puukide eest, et vältida borrelioosi nakatumist. Kui teil on sümptomeid, mis võivad viidata borrelioosile, pöörduge arsti poole. Varajane diagnoosimine ja ravi on oluline, et vältida tõsiseid terviseprobleeme. Olge tähelepanelik puugihammustuste suhtes ja eemaldage need kohe, kui avastate hammustuse oma kehal.