Nullkulu

Nullkulu

mis on pank?

Mis on pank?

Pank on finantsettevõte, mis pakub erinevaid teenuseid. Pankade põhitegevus on raha hoiustamine, laenude andmine ja muud finantsteenused.

Pankade ajalugu ulatub tagasi antiikajal, kus tekkisid esimesed finantsteenuste pakkujad. Siiski modernsete pankade ajalugu on napilt alla 300 aasta. 18. sajandil hakkasid Euroopa pankurid panustama laenude andmisele mitmekesistamaks oma sissetulekut, selle alguseks peetakse 1785. aastat, mil Lord Liverpooli poolt loodud Bank of Englandist sai esimene keskpank. Ühtlasi on Bank of England ka praegu maailma vanim keskpank.

Pankade teenused on kulutanud ka alternatiivsete variantide nagu digitaalse panganduse tulekuga. Digitaalne pangandus pakub klientidele mugavust ja kiirust. Kui varem tuli leppida tööpäeva ja tavapäraste lahtiolekuaegadega, siis digitaalsetelt kanalitelt on võimalik toiminguid sooritada 24/7.

Paneme tähele, et pankade tegevuses on tugevalt reguleeritud finantsturgude abil järelevalvet teostav riiklik järelevalve- ja reguleerimisasutus.

Pankade äritegevused ja teenused

Pangad pakuvad oma klientidele mitmesuguseid teenuseid. Peamised neist on järgmised:

Hoiustamine

Hoiuste andmine on üks peamisi pangateenuseid, mida pakuvad nii krediidiasutused kui ka hoiu-laenuühistud. Pangakontole saab hoiustada palka, muid sissetulekuid, raha, mis on kulutatud, laenude saadud summad ning muud rahaallikad.

Krediit ja laenuvõtmine

Pangad pakuvad erinevaid viise kliendi kasutuses olevate rahaliste vahendite suurendamiseks. Kõige tavalisemad neist on laenud ja krediidikontod.

Investeerimine

Pangad pakuvad ka erinevaid investeerimisvõimalusi. Need võivad olla aktsiate, võlakirjade või fondide kujul. Tavaliselt pakuvad pangad oma klientidele ka investeerimisnõustamist, mis aitab kliendil objektiivselt hinnata erinevaid investeerimisvõimalusi.

Kindlustus

Paljud pangad pakuvad ka erinevaid kindlustuspoliise. Need võivad hõlmata elu- ja tervisekindlustust, varakindlustust ja muud.

Krediitkaardid

Peaaegu kõik pangad pakuvad oma klientidele erinevaid krediitkaarte, mis hõlmavad mitmesuguseid hüvesid. Krediitkaardid võivad hõlmata erinevaid boonuseid, preemiaid ja soodustusi nagu kaasaegne tehingusüsteem, sisanhaldus, kliendi boonusprogrammid jne.

Kokkuvõte

Siis mis on pank? Pank on finantsettevõte, mis pakub oma klientidele erinevaid teenuseid nagu hoiustamine, laenude andmine, investeerimine ja kindlustus. Tänapäeval on pankade teenused saadaval ka digitaalselt, mis suurendab klientide mugavust ja kiirust. Panga teenuseid reguleerib ka finantsturgude abil järelevalvet teostav riiklik järelevalve- ja reguleerimisasutus. Kokkuvõtvalt on pangad olulised finantsvahendid, mis võimaldavad klientidel oma raha tarkamalt kasutada ja investeeringuid teha.