Nullkulu

Nullkulu

mis on keto dieet?

Mis on keto dieet?

Ketogeense dieedi (keto dieeti) on hiljuti populaarsust kogunud, peamiselt kaalu kaotamise ja energiataseme tõstmise eesmärgil. Sõna “ketogeenne” pärineb ketoonkehade nimetusest, mis on ained, mida organism toodab maksa abil, et saada energiat organismi rasvavarude lagundamise kaudu.

Küsimusele “mis on keto dieet”, vastatakse lihtsalt öeldes, et tegemist on madala süsivesiku, kõrge rasvasisaldusega dieediga, mis paneb keha niinimetatud ketoosi seisundisse. Kuid mis täpselt on ketoos ja kuidas see toimib?

Ketoonkehade tootmine

Kui inimene tarbib tavapärases dieedis palju süsivesikuid, kasutab keha neid kui peamist energiaallikat. Kui organism saab aga vähem süsivesikuid kui ta vajab, hakkab ta tootma ketoonkehade nimelisi aineid.

Ketoonkehade tekkeprotsess algab siis, kui glükoositasemed langevad piisavalt madalaks, et sundida keha hakkama tootma ketoneid rasvavarudest. Need ketoonid muutuvad peamiseks energiaallikaks, tagades nii eelised, mida keto dieet toob.

Keto dieedi eelised

Keto dieeti on edendatud peamiselt kaalulanguse ja energiatasete tõstmise eesmärgil. Nagu juba mainitud, muutuvad ketoonid keha peamiseks energiaallikaks, mistõttu ei pruugi inimene tunda end enam niivõrd unisena ega väsinuna.

Lisaks sellele on ketoos ka tuntud teiste hüvede poolest, nagu näiteks veresuhkru reguleerimine, vaimse selguse võimendamine ning isegi raskemate haiguste, nagu epilepsia, ravimine.

Keto dieeti on uuritud ka kardiovaskulaarsete haiguste, diabeedi ja teiste terviseprobleemide ravimisel ning dieedi potentsiaalne kaalulangetamise kasu on äärmiselt hästi dokumenteeritud.

Keto dieedi toidud

Täpse keto dieedi toitumisplaani koostamine ei ole lihtne, sest see sisaldab suure hulga rasvu ja piirab süsivesikute tarbimist. Keto dieet võib näha välja nii:

Madala carb täisväärtuslike toitude tarbimine: sellesse kategooriasse kuuluvad liha, kala, muna, köögiviljad, puuviljad ja pähklid.

Kõrge rasvasisaldusega toidud: koor, rasvane liha ja juustud, toiduõli ning rasvane kala.

Süsivesikute vältimine: suhkur, pasta, leib ja kartul.

Keto dieedi piirangud

Kuigi keto dieet võib mõnel inimesel olla äärmiselt kasulik, on oluline rõhutada, et see dieet ei pruugi olla sobiv igaühele. Näiteks võib ketogeneetiline dieet olla kahjulik teatud inimestele, kellel on kõrge kolesteroolitase või kes kannatavad teatud muude terviseprobleemide all.

Lisaks sellele võib keto dieedi järgimine olla paljudele inimestele äärmiselt keeruline, kuna see nõuab drastiliste muudatuste tegemist söömisharjumustes ning võib põhjustada terviseprobleeme, nagu kõhukinnisus.

Järeldus

Kokkuvõtteks võib öelda, et keto dieet on eriti tõhus kaalu langetamiseks, energia taseme tõstmiseks ja paljude terviseprobleemide raviks. Täpse toitumisplaani koostamiseks on oluline pöörduda spetsialistide poole ning tagada, et kehale antakse sobivad toitained.

Kui otsustate jätkata keto dieedi järgimist, pidage meeles, et see nõuab suure tervise- ja dieedimuudatuste tegemist, nii et ole valmis kõik muudatused hoolikalt läbi mõtlema.

Siinkohal tahaksime rõhutada, et keto dieedi järgimine võib olla keeruline, kuid kui seda tehakse õigesti, võib see olla äärmiselt kasulik terviseprobleemide ravimisel või ennetamisel.