Nullkulu

Nullkulu

mis on hispaania kärbes?

Mis on hispaania kärbes?
Hispaania kärbes (Stomoxys calcitrans) on vereimeja, mis kuulub kärblaste perekonda. Kärbes on tuntud oma võime poolest levitada haigusi ja see on ka teadaolevalt koduloomade ja kariloomade nuhtlus. Hispaania kärbes on pärit Põhja-Aafrika, Lõuna-Euroopa, Lähis-Ida ja Aasia ning on levinud nii troopilistes kui ka subtroopilistes piirkondades üle kogu maailma.

Kärbeste elutsükkel
Enne kui uurime, kuidas hispaania kärbes haigusi levitab, vaatame lähemalt kärbeste elutsüklit. Kärbse elutsüklit iseloomustab täiskasvanu staadium, mis kestab tavaliselt kuni 25 päeva, mille jooksul kärbes võib toota sadu mune. Kui munad küpsevad, hakkavad need liikuma vastavalt oma arengujärkudele. Kui kärbsest saab täiskasvanu, on tal vastupandamatu soov leida elupaik, mis sobib reproduktiivseks keskkonnaks.

Kärbse kahjulikkus
Kui kärbseid ei kontrollita, võivad nad muutuda tõeliseks nuhtluseks ja tekitada märkimisväärset majanduslikku kahju. Hispaania kärbsed ründavad peamiselt kariloomi nagu lehmad, hobused, part ja lambad. Nende hammustused võivad tekitada valulikke kohti ning nende sagedane rünnak võib loomadele tekitada tõsist stressi ja ärritust. Sellises olukorras võib lehma piimakogus langeda, mis omakorda võib tähendada karjapidaja jaoks tõsiseid rahalisi kaotusi.

Lisaks võivad hispaania kärbsed levitada ka erinevaid haigusi. Nad on võimelised levitama haigusi, mis mõjutavad nii loomi kui ka inimesi, nagu näiteks lammaste katarraalne palavik ja West Nile’i viirus. Kärbes võib ka levitada bakteriaalsete nakkuste haigusi, nagu näiteks salmonelloos. Salmonellesse nakatunud loomad võivad muutuda ka kärbesinfestatsioonide kaudu inimestele ohtlikuks.

Kärbse ennetamine ja tõrje
Kuna hispaania kärbes on päevane kärbes, on oluline, et kariloomade juures oleksid vastavad tõrjemeetodid kärpsemugulate eest kaitsmiseks. Kärbse tõrjeks kasutatakse sageli insektitsiide, mis on spetsiaalselt välja töötatud kärbeste ja muude putukate hävitamiseks. Mõnel juhul võib kaaluda ka bioloogiliste tõrjemeetodite kasutamist, näiteks seemnekookide, kurkumilahuse või okaste kasutamist kariloomade ümbruses.

Järeldus
Hispaania kärbes on kärblaste perekonda kuuluv vereimeja, mis on ristinime saanud oma algses elupaigast Lõuna-Euroopas. Kärbes on eriti kahjulik loomadele, kuna võib lisaks lemmiklooma valulikele hammustustele levitada ka erinevaid haigusi. Kärbse tõrjeks on palju erinevaid meetodeid ja lähenemisviise, kuid parim viis nende vastu võitlemiseks on ennetamine kariloomade ja koduloomade superfektsiooni välistamiseks.