Nullkulu

Nullkulu

mis maalt tuli komme jõulukuuske tuppa tuua?

Mis maalt tuli komme jõulukuuske tuppa tuua

Jõulude aeg on maagiline ja eriline aeg paljudes kultuurides üle maailma. Kuigi jõulutraditsioonid erinevad olenevalt riigist ja piirkonnast, on üks traditsioon, mis on peaaegu kogu maailmas levinud – jõulukuusk. Jõulukuuskede traditsioon on ülemaailmne ja selle päritolu on raske kindlaks teha, kuid arvatakse, et see alguse saanud Saksamaalt. Kuid mis on see, mis ajendas inimesi jõulukuuseid tuppa tooma ja mis on nende traditsioonide taga? Sellel teemal räägimegi täna lähemalt.

Jõulupuude ajalugu

Jõulupuude ajalugu varieerub mitmete rahvaste seas, kuid enamik uurijaid usub, et traditsiooni algus pärineb Saksamaalt, kus puid ja oksi kaunistati juba ammu enne jõulupäeva. Esimene jõulupuu kui selline pandi saksa kiriku ette 16. sajandil. Seejärel levis jõulupuude traditsioon kogu Saksamaale ja sealt edasi mujale maailma.

Jõulupuu kaunistamine on muutunud ajaga, kuid algsed kaunistused olid valmistatud valgest piparkoogist, õuntest ja värvilistest paberiribadest. 19. sajandi lõpus hakati kasutama elektroonikat ja jõulupuude kaunistus sai uued mõõtmed.

Miks tuua jõulupuu tuppa?

Kui jõulupuude traditsioon töötati välja, arvati, et need puud esindavad elu ja sümboliseerivad Jumala hoolimist. Kuna jõulud olid katoliku kiriku jaoks olulised, on jõulupuu ka loomulikult seotud selle kirikuga.

Usutakse ka, et jõulupuude traditsioon tuleneb kohalikust kommetest. Nimelt on olnud komme pärast pimedat talvist perioodi tähistada valguse naasmist. Lisaks oli selles perioodis komme koguda ja põletada puid.

Jõulupuude traditsioon levis kiiresti üle Euroopa ja muutus järjest populaarsemaks. Näiliselt kinnitab see ka tõsiasja, et inimestele meeldivad traditsioonid ja rütmid, mida saab aastast aastasse korrata.

Mis on jõulupuude traditsioonide taga?

Jõulupuude traditsioonid varieeruvad sõltuvalt kultuurist, kuid enamik traditsioone on seotud heaolu soovimisega.

Näiteks Saksamaal on üheks traditsiooniks riputada jõulupuule väikeseid piparkooke ja kommikilesid, mida lapsed hiljem maitsta saavad. Venemaal süüdatakse jõulupuule küünlad ja lauldakse järjestikku jõululugusid.

Skandinaavias on jõulukuusk seotud viikingite ja nende usuga Thorisse, kes tõi jõuluaegse talve, kuid samas andis ka taas elu külmale merele. Seega oli jõulupuu seotud ühtlasi kaitse, sooja ja õnne soovimise traditsioonidega.

Kokkuvõte

Jõulupuu on ülemaailmseks traditsiooniks saanud komme, mis on seotud nii kiriku kui ka kohalike kommetega. Lisaks on see seotud sooviga kaitsta end pimedusest ja külmast talveajast, luues ja rõhutades valgust. Kuigi jõulupuu olemasolu ajalugu algab mujalt, on see muutunud globaalseks traditsiooniks, mis muudab pühadeaega eriliseks nii lastele kui ka täiskasvanutele.