Nullkulu

Nullkulu

mis maal tekkis ristiusk?

Mis maal tekkis ristiusk

Ristiusk on tänapäeval kõige levinum religioon maailmas, mida järgib umbes 2,1 miljardit inimest. Ent kust see kõik alguse sai? Kuidas see religioon esmakordselt tekkis ja kuidas levis selle sõna? Selles artiklis uurime, kuidas sündis ristiusk ja kuidas see maailma levis.

Esialgu oli ristiusk oma olemuselt juudist religioon, mis möödus usklike vahel suuliselt. Ristiusk hakkas aga oma ideoloogiat laiendama peale Jeesuse ristilöömist. Kuigi see uskumus on muutunud ja areneb tänini, võib öelda, et ristiusk algas Jeruusalemmas.

Pärast ristilöömist rändasid Jeesuse jüngrid mööda maailma, et levitada nende sõnumit. Esimesed kristlased olid hoopis juudid, kes uskusid, et Jeesus on messias, kellest Talmud ennustas, et ta ühel päeval tuleb maa peale rahu maale tooma. Jeesuse jüngrid olid aga seisukohal, et Jeesus oli loodud tagamaks igavene õndsus elu.

Pärast Jeesuse surma ei lahkunud tema jüngrid kohe Iisraelist. Nad jäid sinna ja üritasid järgida nende meistri õpetusi. Paavst Paulus mängis kristluse ajaloos tohutut rolli, kuna ta viis selle usu maailma ning laiendas selle kristlusega seotud endreid.

Tema õpetused andsid kristlusse uue vaimse ning intellektuaalse suuna. Paavst Paulus keskendus igavesele elule ja taevasse minekule. Seejärel hakkas ristiusk kiiresti levima ning sellest sai riiklik usk Rooma impeeriumis arvatavasti sajandil AD.

Ristiusk toodi Eestisse nuumajate ja normannidega sajandil, kuid seejärel see uskumus Eestis lei järsku vastuseisu. Kuid ristiusk leidis Eestis lõpuks leviku alles sajandi lõpus ja alates sajandist hakati ehitama ristiusu kirikuid.

Paljud teadjad usuvad tänaseni, et ristiusu ilmumine oli kristluse jaoks jaoks suur õnnistus. Selle religiooni jaoks avanes uus ulatus ning sai võimalik luua kultuuri, kunsti ning koosluste. Ristiusk kujunes ülimaks võimuks kogu Läänes ning see uskumus kaasnes ka Lääne koloniseerimisega uutesse maadesse.

Kokkuvõtteks võib öelda, et ristiusk on üks vanimaid religioone maailmas ning see on endiselt tänaseni kõige levinum religioon maailmas. Kuigi selle algusajad olid Jeruusalemmas, on ristiusk tänapäeval levinud kogu maailmas ja selle järgijad järgivad oma usku kõikjal, kus nad elavad. Ristiusu levik on ka üks selle religiooni kõige olulisemaid tuliseid.