Nullkulu

Nullkulu

mis kell heisatakse eesti lipp?

Mis kell heisatakse Eesti lipp?

Eesti lipp on oluline sümbol, mis tähistab Eesti rahva ühtsust, iseseisvust ning patriotismi. Kuid millal täpselt heisatakse Eesti lipp? See on üks põletavamaid küsimusi paljude Eesti elanike jaoks. Selleks, et vastust teada saada, tuleb meil kõigepealt uurida Eesti lipu ajalugu.

Ajalugu lähemalt vaadates saame selgemaks, et Eesti lipu algus ulatub aastasse 1881. Just sel aastal tutvustasid Eesti patrioodid Johann Voldemar Jannsen ja tema poeg Johannes Pääsukese pidulikul kontserdil esimest sinimustvalget lippu. See koosnes horisontaalsetest läbipõimunud sinistest ja mustadest triipudest ning seisis püsti valgel kangal.

Eesti lipp sai alguse kuuekümnendatel aastatel, kui usaldati lipu valmistamine Mainzedes tegutsevale eestlasele. Pärast 1879. aasta Tartu üliõpilaste laulupeol viibinud Paapsti talunikukonna esindaja otsustas selle hea mulje ajendil läbi Saksamaa puitmajade ehitajalt erilise lõuendi osta. Lipuvärvid ja valmistamine olid selleks aga juba ammu olemas.

Esimene ametlik lipupäev toimus juunil 1919. aastal, mil Eesti Vabariigi Valitsus heiskas lipu Pika Hermanni torni. See tähistas maa iseseisvuse saavutamist pärast pikki aastaid Venemaa impeeriumi võimu all.

Tänapäeval on lipupäevad Eestis ametlikult ühistud 10-12 lipupäeva aastas. Nende päevade hulka kuuluvad 24. veebruar (iseseisvuspäev), 23. juuni (võidupüha), ja juuli (taasiseseisvumispäev), kuid ka mitmel teisel olulisel päeval heisatakse lipp. Nii heisatakse lipp teiste seas ka riigikogu uue koosseisu valimisel ja uue presidendi ametisse astumisel.

Lipu heiskamisel on oluline pöörata tähelepanu kahele detailile: lipu kõrgusele ja lipu seisundile. Lipu kõrguse juhi maja või hoone valvlosi külge kinnitamise korral peab lipp ulatuma vähemalt lühima küljega hoone kõrgusest kahekordist suuremale kõrgusele. Kui lipp heisatakse varrastele, peab riigi- ja hulgi- ning jaekaubanduslike ettevõtete varrastel ning avalike hoonete kohal võrkudes lehviva lipu hoidmise korral ulatuma vähemalt kaheksa meetri kõrgusele. Lipu seisundi osas on oluline, et see oleks selge, määrde puhas ja terve. Lisaks peab lipp olema hästi kinnitatud ja tuulehaiglase kujuga.

Ühesõnaga, Eesti lipp on võimas sümbol, mis tähistab Eesti rahva ühtsust ja iseseisvust. Nõuetele vastavalt heiskatuna ja hoolikalt hooldatuna on see kaunis lipu pärliks kõigile Eesti elanikele ja külalistele. Lõpetuseks kutsun kõiki Eesti elanikke üles austama meie riigi sümbolit ning tähistama olulisi lipu päevi tõelise kodumaa armastajatena.