Nullkulu

Nullkulu

mis kala on sudak?

Mis kala on sudak?

Sudak on mageveekalade klassi kuuluv kiskja, mis sobib ideaalselt nii püügiks kui ka kala kasvatamiseks. Selle nimi „sudak“ tuleneb saksa kala nimest „Zander“, kuid sageli nimetatakse teda ka balti või rulli kala, ja tihti kutsutakse teda ka jõekalaks, kui ta elab mageveekogudes.

Sudak on üks Euroopa populaarsemaid kalu ning teda leidub Põhja- ja Baltimaades, Venemaal ning Aasia lääneosas. Ta on pärit umbes 10 000 aastat tagasi järelvanadest, keda leidus Kaspia meres ja Mustal merel. Praeguseks päevaks on aga sudaki leviala tõusnud Ameerikasse, et anda võimalus kalameestele ja kala kasvatajatele varem tundmatud võimalused.

Sudaki omadused

Sudak on mageveekala, kes on tuntud oma suure kiskjalikkuse poolest. Ta sööb peamiselt väiksemaid kalu ning selgroogsete loomade vastsete ja putukate vorme. Kuid ta ei ütle ära ka ussikestest, krabidest ja teistest veeorganismidest. Tavaliselt on sudak päeva jooksul ööseks. Eriti aktiivne on ta varahommikul enne päikesetõusu või hilisõhtul pärast päikeseloojangut. Seetõttu on parim aeg teda püüda varajane hommik või hilisõhtu.

Sudak on mageveekala klassi üks atraktiivsemaid kalu, kusjuures nad on hea maitsega. Ta on väga arvukas Venemaa ja Euroopa mageveekogudes, kus teda jahti peetakse nii hobikorras kui ka kaubanduslikult. Samuti on ta populaarsust kogunud kalakasvatustööstustes, kuna ta on vähem kalaaedikutes tundlik haigustele ning kasvab kiiresti.

Sudakimaiuseks sobivad erinevad valmistusviisid, kuid tavaliselt valmistatakse teda grillil, praepannil või suitsutatakse. Ta sobib ka erinevate hautiste, suppide ja pastaroogade valmistamiseks. Tema liha on valget värvi, õrn tekstuuriga, maitselt aga meeldivalt magus.

Sudaki istutamine

Sudaki kasvatamine aitab olemasolevat kalapopulatsiooni tugevdada. Ta kasvab kiiremini ja jõuab suurte mõõtmeteni lühema aja jooksul kui mõned teised mageveekalad. Samas on teda ka võrreldes teiste kaladega raskem kasvatada, kuna ta on tundlikum stressi suhtes. Seetõttu on oluline ruumide õige temperatuur ja õige veevoolu kiirus.

Sudak sobib tavaliselt suurematele akvaariumidele, kuid teda saab kasvatada ka spetsiaalsetes basseinides. Erinevad kalandusasutused pakuvad tema istutuse teenust, mistõttu on lihtne teada saada, kust teda saada.

Sudak on ideaalne kala professionaalseks kasvatamiseks. Ta on tuntud oma kiire kasvu ja suurte mõõtmete poolest, mis muudab ta suurepäraseks lahenduseks kalatööstustele. Ka tema toitumisomadused on ideaalsed selleks, et teda kasvatada tihedates tingimustes.

Lisaks on ta oluline otsustuskriteerium liikumaks mageveekalakasvatuste suunas. Praegu kasvatatakse magevee kalu harva, sest paljud kalakasvatajad ja kalandusettevõtted eelistavad mereande, mis on populaarsemad ja kergesti kättesaadavamad. Kuid kunagi pole hilja muuta oma arusaamu. Sudak on suurepärane mageveegalade esindaja, kes võib tulevikus tõeliselt särada.

Kokkuvõte

Sudak on imeline mageveekiskja, keda saab leida Euroopas ja Aasias. Ta sobib suurepäraselt nii püügiks kui ka kala kasvatamiseks. Sudak on magusamaitseline, kiire kasvuga ja ideaalne paljudele gurmaanidele, kes jumaldavad kala. Samuti tuleb talle kasuks kasvava mageveekalade kasvatamise suunas liikumine, kuna praegu on mageveekala kasvatamine mereandadega võrreldes veel päris tagasihoidlik. Kuid sudak tõotab neid suundumusi muuta!