Nullkulu

Nullkulu

miks ei saa kala maismaal hakkama?

Miks Ei Saa Kala Maismaal Hakkama

Kas olete kunagi mõelnud selle peale, miks veekeskkonna kalad ei suuda tavaliselt maismaal ellu jääda? Kuigi kalad on osa veekeskkonda ja neile on see kõige sobivam koht elamiseks, võib neile maismaa olla üsna raske koht ellujäämiseks. Paljude erinevate tegurite tõttu on veekalad maismaal üsna kaitsetud, mis võib neile kaasa tuua tõsiseid tagajärgi. Miks siis kala maismal hakkama ei saa? Selles artiklis uurime põhjuseid selleks.

Kala hingamissüsteem on tehtud vee keskkonna jaoks

Kuna kalad on veeorganismid, on nende hingamissüsteem kohandatud sobima vee keskkonnaga. Kalad hingavad vett läbi oma suu ja väljutavad selle kopsude kaudu. See protsess võimaldab kaladel mõlemat hingamisviisi kasutada, kuid on mõeldud ainult vee tajumiseks. Maismaal kalade hingamissüsteem ei tööta, kuna puudub õhul ja vesi on asendatud õhuga. Seetõttu ei suuda kalad maismaal ellu jääda, kui neile ei ole tagatud hingamiseks piisavalt vett.

Kala nahk on avatud ohtudele

Veekalade nahk on kohandatud vastavalt vee tingimustele. See tähendab, et selle funktsiooniks on võimaldada vee imendumist ja väljutamist läbi nahapooride. Kuna veekeskkond on erineva soola tasemega, muudab kala nahk sellele vastavalt oma rakkude kõvaduse ja sissepuhutud gaaside hulga. Kui kala satub maismaale, saab selle nahk kahjustada ning vee imendumine ja väljutamine on häiritud. Sellest tulenevalt võib kala nahk muutuda kuivaks ja praguneda, mille tagajärjel võib kala mõne aja jooksul hukkuda.

Kala seedesüsteem on kohandatud veele

Kala seedesüsteem on tehtud nii, et see sobiks veeelustiku jaoks. Kala seedeprotsess algab suus, kus toit on väikeste tükkidena ning seejärel töödeldakse maos, kus toit laguneb. Kuna kala asub veekeskkonnas, siis summutab vee kaalutlusjõud kaalu ja liigub kõik sooled ja maksa ülesannete täitmiseks, mis võimaldab tal normaalselt seedida. Kuid kala, mis satub maismaale, ei saa täita oma seedesüsteemi ülesandeid korralikult, nii et see võib ära kuivada ning lõpuks surra.

Kala vererõhk ja happe-aluse tasakaal on häiritud

Kala keha veresooned on kohandatud vee rõhule ja hapnikutasemele. Mis tähendab seda, et kala keha on kujundatud vastavalt vee survele ning vererõhu reguleerimiseks. Kuna kala keha on kohandatud erinevat tüüpi vee tingimuste jaoks, siis võib vesi, kus kala elab, sisaldada erinevaid sooli ja aineid, mis võivad mõjutada tema keha happesust. Kui kala satub maismaal, siis võib see kaasa tuua hapnikuga varustatuse häirimise ning hapete ja leeliste tasakaalu häired, mis võivad põhjustada kala surma.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes on kala elu kehastumine vee tingimuste jaoks. Kala naha, hingamissüsteemi, seedeprotsessi, vererõhu ja happe-aluse tasakaalu ei ole kohandatud maismaa kestma. Veekeskkonna kaladele on maismaal ellujäämine seetõttu keeruline ja väga piiratud. Kui nii peaks juhtuma, siis kala surmab kiiresti, sest tema keha ei ole kohandatud maismaal ellujäämiseks. Kuna kala elu sõltub tema veekeskkonnast, peaksid kalad alati olema vees, ning ainult lühikese aja jooksul võib neid liigutada mujale.