Nullkulu

Nullkulu

mis aitab kõhulahtisuse korral?

Mis aitab kõhulahtisuse korral: põhjused, sümptomid, ravi ja ennetamine

Kõhulahtisus on tavaline seedetrakti häire, mis võib esineda igas vanuses inimestel. Tavaliselt liigub toit seedetrakti kaudu aeglaselt, kuid kõhulahtisuse korral liigub see läbi seedetrakti liiga kiiresti, jättes kehale vähem aega toitainete imendumiseks ja vedeliku eritamiseks. See võib põhjustada dehüdratsiooni, vedelikukaotust ja elektrolüütide tasakaalustamatust ning halvendada tervist.

Põhjused

Kõhulahtisuse põhjuseid on mitmeid. Kõige sagedamini on kõhulahtisuse põhjuseks viirusnakkused ja toidumürgitus. Muud põhjused hõlmavad bakteriaalseid infektsioone, parasiitide nakatumist, seedehäireid, allergiaid või toidu talumatust.

Kuidas tekib kõhulahtisus? Kõhulahtisus tekib siis, kui soolestikus olev vedelik liigub liiga kiiresti, mistõttu ei jõua toitainete imendumine järgi. Selle tulemusena võib tekkida vee, elektrolüütide ja toitainete tasakaalutus, mis omakorda põhjustab kõhulahtisust.

Sümptomid

Kõhulahtisuse sümptomid võivad varieeruda kergest kuni raskeni. Kerged sümptomid hõlmavad lõtvunud väljaheiteid, kõhuvalu, iiveldust ja kerge pearinglust. Raskemates juhtudes võib kõhulahtisus olla väga vesine ja põhjustada dehüdratsiooni, krampe ja verist väljaheidet.

Kuidas ravida kõhulahtisust? Kõhulahtisus on ravitav seisund. Kui sümptomid on kerged, saab neid sageli leevendada kodus. Raskemat kõhulahtisust võib vajada arstiabi.

Ravi

Ravi sõltub sellest, mis põhjustab kõhulahtisust. Kodus saate proovida järgmisi meetmeid:

Joo rohkelt vedelikke: Kui teil on kerge kõhulahtisus, peate hoolitsema, et tarvitate piisavalt vedelikke. Soovitatav on juua vett, mahlu, sportlikke jooke ja puljongit.

Vältige kofeiini: Kofeiin võib põhjustada dehüdratsiooni, mistõttu tuleks vältida kohvi, teed ja muid kofeiinirikkaid jooke.

Söö riisi: Riis on suurepärane kõhulahtisuse vastu, kuna see aitab imenduda liigset vedelikku enda sisse.

Söö rohkem probiootikume: probiootikumid võivad aidata kõhulahtisuse vastu, kuna nad aitavad tasakaalustada soolestiku mikrofloorat.

Vältige piimatooteid: Kui teil on kõhulahtisus, võivad piimatooted põhjustada veelgi tugevamat kõhulahtisust.

Arstiabi

Kui kodus tehtud kõhulahtisuse ravi ei aita, peaksite kindlasti pöörduma arsti poole. Arst saab välja kirjutada antibiootikumid või muud ravimid ning kontrollida, kas kõhulahtisuse põhjus võib olla midagi tõsisemat.

Ennetamine

Kõhulahtisuse ennetamine on võimalik. Soovitatavad meetodid hõlmavad järgmist:

Pese käsi regulaarselt: Käte pesemine on kõige lihtsam ja tõhusam viis kõhulahtisuse ennetamiseks. Pese käsi seebiga enne ja pärast söömist, tualeti külastamist ja pärast avalikes kohtades käimist.

Vältige toiduainete ristkontaminatsiooni: Toit peaks olema valmistatud puhtas keskkonnas, kus puudub ristkontaminatsiooni võimalus.

Vältige teatud toiduaineid: Kui teil on toidutalumatus või allergia, vältige nende toiduainete tarbimist.

Vältige reisides hädavajalike toitude ostmist: Ostmisel tuleks kahtluse korral uurida toote päritolu ja küsida teenindajalt saastumise, seisukorra ja võimaliku säilivusaja kohta.

Vaktsineerige end: Kui olete reisimas troopilistesse piirkondadesse, kus on kõrgendatud nakatumisoht, vaktsineerige end vastavalt arsti soovitusele.

Kokkuvõte

Võimalikud kõhulahtisuse põhjused on toidumürgitus, viirusnakkused, bakteriaalsed infektsioonid, seedehäired, allergiad ja toidutalumatus. Kodus saate kõhulahtisuse sümptomeid leevendada rohkelt vedelikke juues, probiootikume tarbides ja piimatoodetest hoidudes. Kui sümptomid on raskemad, peaksite kindlasti pöörduma arsti poole. Kõhulahtisuse ennetamine on võimalik: peske käsi regulaarselt, vältige toiduainete ristkontaminatsiooni, vältige toidud, millele olete allergiline või talumatu ning vaktsineerige end vastavalt arsti soovitusele.