Nullkulu

Nullkulu

mis aastast pärineb eesti vanim dokument?

Mis aastast pärineb Eesti vanim dokument?

Eesti on tuntud oma rikkaliku ajaloo poolest, mille ajalooallikateks on peamiselt kirjalikud dokumendid. Selle tõttu on paljud ajaloolased otsinud vastust sellest, mis aastal kirjutati Eesti vanim dokument. See artikkel annab vastused sellele küsimusele ja uurib Eesti varajase kirjutamiskunsti ajalugu.

Esimene kirjalik dokument Eesti alal

Eesti ajalugu ulatub tagasi kiviaega, kuid esimene säilinud kirjalik dokument pärineb alles keskajast. Need varased dokumendid keskendusid peamiselt kirikule ja võimu aspektidele. Uusimaa piiskop c.1314 dokument “Rataskaevu” 48 õigekirjavigade ja kirjavigadega kirjutatud dokument, mis oli arvuliselt esimene säilinud eesti keeles kirjutatud tekst.

Esiada rahvakeelse teksti kirjutamine

Varasemad dokumendid olid kirjutatud ladina keeles, kuid 16. sajandi alguses hakkas Eestis kasutama rahvakeelset teksti. Üks varasemaid säilinud rahvakeelseid tekste on Martin Lutteri 1535. aasta eestikeelne raamat “Enchiridion”. See oli lühike religioosne tekst, mis kirjeldas kohustusi, mida tuli täita, et vältida pattu ja saavutada igavene elu.

16. sajandil ilmusid Eestis mitmed rahvakeelsed tekstid, keskendudes peamiselt religioossetele teemadele. Nendeks olid näiteks katekismus, palveraamatud ja laulu- ning viisiraamatud.

19. sajandi Eestikeelne ajakirjandus

19. sajandi keskel hakkasid ilmuma esimesed Eesti ajalehed. Esimeseks eestikeelseks ajaleheks oli “Perno Postimees”, mis asutati 1857. aastal. See ilmus Tartus ja keskendus peamiselt kohalikele uudistele. Ajalehes avaldati ka kirjanduslikke tekste, mis olid kirjutatud eesti keeles.

Teine varajane trükis oli Friedrich Robert Faehlmanni “Baltische Proben”, mis ilmus 1822. aastal. See sisaldas luuletusi ja proosat, mis olid kirjutatud saksa ja eesti keeles.

1937. Aasta Riigi Kohtu dokumendid

Kuigi Eestis ei ole säilinud palju varasemaid kirjalikke dokumente, näitavad olemasolevad dokumendid, et eestlased kirjutasid juba sajandeid varem. Üks näide sellest on 1937. aasta Riigi Kohtu dokumendid, mis on hoolikalt hoitud riigi arhiivis. See dokument on üks esimesi Eesti Vabariigi dokumente, mis hiljem kaotas kehtivuse lõpumemorandumiga 1976. aastal.

Kokkuvõte

Lõplikult võib ajaarvamise järgi öelda, et Eesti vanim säilinud dokument on 1937. aasta Riigi Kohtu dokumendid. Kuigi varasem kirjalik pärand on kadunud või hävinud, annavad säilinud dokumendid meile siiski ülevaate eestlaste varajasest kirjakunstist ja selle kujunemisest läbi aegade. Tänu nendele dokumentidele saame õppida tundma Eesti ajalugu ja kultuuri ning mõista paremini meie esivanemate maailma.