Nullkulu

Nullkulu

miks värvitakse mune?

Miks värvitakse mune?

Munavärvi välimus on üks tähtsamaid faktoreid, mida tarbijad ostu tegemisel silmas peavad. Seetõttu on muna värvimine viimastel aastakümnetel muutumas populaarsemaks, kuna see võib suurendada munade müüki, mistõttu on paljud tootjad hakanud värvimist kasutama. Kuid miks värvitakse mune ja milliseid meetodeid selleks kasutatakse?

Kanaarendajate põhjendused muna värvimiseks

On mitmeid põhjuseid, miks kanakasvatajad värvivad oma kana munad erinevate värvidega. Üks peamisi põhjuseid on see, et tarbijad eelistavad erivrvi munad rohkem kui traditsioonilisi valgeid. Lisaeesmärgina on võimalik erinevate värvidega munade müügihind kallim kui tavalistel munadel.

Teine põhjus, miks õigel ajal mune värvitakse, on see, et see võib aidata kanadel paremini toime tulla stressirohkete keskkondadega. Näiteks kui tibud on uues keskkonnas (mustmiljöö), võib see sageli avaldada neile tugevat survet. Kuid värvitud munade pakkumine aitab vähemalt osaliselt sellele probleemile lahenduse leida.

Värvimistüübid ja -meetodid munade värvimiseks

Munade värvimiseks on mitmeid meetodeid ja süsteeme. Mõned linnukasvatajad kasutavad apteekides müüdavaid värvilisi pigmente, teised kasutavad looduslikke värvaineid, näiteks peet, kurkumit ja spinatit.

Munas on kahte tüüpi värvimist: enne ja pärast munatootmist. Enne munatootmist võib kanakasvataja anda kanadele looduslikke toidulisandeid, mis muudavad munakoore värvi või panema looduslikke värvaineid kanade toitumisse.

Värvi pealekandmise meetodeid on kahte tüüpi: õrn ja vägivaldne. Õrn meetod, mida tuntakse ka “trummelmunadena”, hõlmab värvitud pulgade paigaldamist puuriga seadmele, kus maha panakse munad. Need teravate servadega pulgad ideaalselt “rullivad” kanamune üle, värvimata küll seejuures munade tippe.

Vägivaldne meetod lauab munad värvilahusesse ja seejärel kuivatatakse kiiresti. See tähendab, et värviline koor murtakse ja värvilahus jätab munale oma märgi.

Kas on mõningaid probleeme seoses munade värvimisega?

Munade värvimisega on seotud mitmeid probleeme, mis peamiselt on seotud turvalisuse ja toidukvaliteedi küsimustega. Värvimiseks kasutatavad kemikaalid võivad sisaldada mitmeid kahjulikke aineid nagu nitritid, mis on teadaolevalt seotud inimeste tervisele ohtlike vähivormidega. Seetõttu on tarbijad pidevalt nõudnud tootjatelt avatust seoses kemikaalide täieliku nimekirja avalikustamisega, mida tootjad mõnikord varjavad või ei avalda üldse.

Lisaks on mõnikord värvitud munade välimus olnud vähem atraktiivne, kuna värv kiheleb muna peal kasvades. Seetõttu võivad tarbijad teatud tüüpi värvitud munad eelistada valgele kooritud munadale.

Järeldus

Munade värvimine on viimastel aastakümnetel muutunud populaarseks, kuna see võib suurendada munade müüki. On mitmeid põhjuseid, miks tarbijad eelistavad erinevat tüüpi värvilisi munasid. Kuid värvimine võib kaasa tuua toidukvaliteedi ja turvalisusega seotud probleeme, mis on tootjate jaoks suur probleem. Sellest hoolimata peaks munade värvimine jääma valikuks nii tootjatele kui ka tarbijatele.