Nullkulu

Nullkulu

miks tomatid lõhenevad?

Miks tomatid lõhenevad: põhjused ja lahendused

Tomatite kultiveerimine pole kunagi olnud kergete killast. Õigeaegne kastmine, väetamine ja kaitse haiguste ja kahjurite eest on ainult mõned olulistest aspektidest, mida tuleb arvestada, kui soovite saavutada ilusaid ja mahlaselt maitsevaid tomateid. Kuid üks probleem, millega peaaegu iga tomatikasvataja kunagi silmitsi seisab, on tomatite lõhenemine. Miks tomatid lõhenevad ja kuidas selle probleemi lahendada? Sellele küsimusele vastates uurime allpool võimalikke põhjuseid ja parimaid lahendusi.

Mis on tomatite lõhenemine?

Tomatite lõhenemine on tavaline nähtus, mis toimub enamasti siis, kui tomatid on just hakanud küpsema ning peavad vastu võtma suurt kogust vett. Lõhenemine ise avaldub kõige sagedamini vilja ülemises osas, kus kõige enam on vee imendumine toimunud. Sagedamini esineb lõhenemine nitraatidega väetatud muldades, kuid see ei ole ainsaks põhjuseks.

Põhjused: Miks tomatid lõhenevad

Ebapiisav kastmine:

Umbes kaks nädalat enne tomati valmimist peaksite lõpetama sagedase niisutamise ning tähelepanu pöörama sellele, et kastmist teostada vaid siis, kui muld on kuiv. Vastasel juhul imab taim liiga palju vett, mis võib põhjustada viljade lõhenemist.

Liigne kastmine:

Kastmisel tuleb silmas pidada, et vältida üle kastmist. Kuumal suvel, harvadel vihmahood ja eriti kuiva kliima korral on aga möödapääsmatu kasta tihemini. Kui muld on väga kuiv ning tomatid puutuvad kokku plööpsu kastega, koguneb viljadesse liiga palju vett ja see võib põhjustada lõhenemist.

Äkilised muudatused niiskuses:

Äkilised muutused õhuniiskuses võivad põhjustada tomatite lõhenemist. Võimalikud põhjused on vihmaperioodidel, kui ilm on väga niiske ning ootamatult ka mõnel päikselisel päeval, kui niiskuse tase õhus on väiksem.

Temperatuuri kõikumine:

Liiga kõrge temperatuur ei mõju tomatitele hästi. Kui taimi koormatakse liiga palju kuumusega, siis see mõjutab negatiivselt viljade kvaliteeti. Kui öösel temperatuur langeb järsult, siis see kahjustab kasvufaasi lõpupoole olevaid vilju, sest nad ei suuda säilitada vajalikku niiskustaset.

Lahendused: Kuidas hoida ära tomatite lõhenemist

Nüüd, kui oleme kindlaks teinud, millised on sagedasemad põhjused, on aeg kaaluda tõhusaid lahendusi. Siin on mõned kasulikud näpunäited, mis aitavad teil vältida või vähemalt vähendada tomatite lõhenemist:

Kastmine:

Kui teil on muld kuiv, siis kastke mõõdukalt. Kaste pigem harvemini ja rohkem kui liiga tihti. Tasub tagada, et viimane kastmine oleks enne saagikoristust.

Isegi täitumine:

Ülesöötmine on veel üks põhjus, miks tomatid lõhenevad. Ainete ületäitmine viib selle faktini, et tomatid muutuvad õrna kestaga ja kõik katsumused võivad viia viljade lõhenemisele. Kontrollige hoolega kasutatavaid väetisi ja annustage neid mõõdukalt.

Õige sort:

Väikeste sortide ostmisel väheneb tõenäosus, et tomatid lõhenevad. Erinevatele kindlustele kirjutatud etikettidel leiate selle teabe.

Kaitsta ilmastiku eest:

Kasutage katted talvel või sooja ja niiske õhu korral. Kui olete tomati kasvatamisel tõsiselt, saate investeerida kasvuhoonesse. Kuid muudatuste ja kõikumiste vältimiseks on raamiturvise kasutamine ka piisavalt kehtiv viis.

Kokkuvõte

Kokkuvõtteks võib öelda, et tomatite lõhenemine on välditav, kui järgite seemikute korrektseid hooldusalaseid teadmisi, näiteks pihustage pidevalt tomatite ja ümbritseva pinnasega vett. Eksperdid nõustuvad, et sagedamini on lõhenemise põhjus hooldusvead, mitte taime endaga. Peale ülalnimetatud meetmete tuleks just nimelt katsetada mitmeid erinevaid valikuid ja teada saada, milline on just teie piirkonna ja tomatitele sobivim.