Nullkulu

Nullkulu

miks tomatid ei valmi?

“Miks tomatid ei valmi?” – Kõik, mida peaksid teadma tomatite viljaperioodist

Tomat on suurepärane kevadest kuni sügiseni kestev taim, mis annab meie aedadele ja toidulauale rohkelt värvi ja maitset. Siiski võib tomatite kasvatamine olla väljakutse, eriti kui sina või keegi teie tutvusringkonnast ei ole kogenud aednik. Peale selle on kehvasti valmivad tomatid sageli segadusse ajav ja võivad põhjustada palju stressi. Seepärast uurimegi koos, miks tomatid ei valmi ja kuidas saaksime nende valmimist paremini juhtida.

Koduse tomatisaagi ajastus

Tomatite valminemine sõltub mitmest tegurist, nagu valgus, temperatuur, niiskus ja loomulikult ka sordi tüübist. Kuid üks suurimaid probleeme, mis pärsib tomati kasvu, on sageli halb ajastus. Tomati istutusaeg mängib nende kasvutsüklis märkimisväärset rolli. Kui tomatid istutatakse liiga varakult või hilja, võib see mõjutada tomatite kasvu ja hilisemat viljasaaki.

Tomatid ei saa piisavalt tuge ja tugevust

Nüüd teame, et ajastus võib mõjutada tomati kasvu, kuid mis juhtub, kui tomat saab piisavalt vett, mulla toitaineid ja on istutatud ideaalsesse ajaperioodi? Võimalik, et tomat tuleb lihtsalt siduda, kinnitada või toestada. Tomati tüvele tugede panemine toetab taime ja hoiab viljade raskust, mis taimi paindudes murdma panevad. Pöörake tähelepanu ka kasvule ja eemaldage kõik üleliigsed võrsed. See aitab tomateid juhtida ja keskenduda energia kasvule ja viljade tootmisele, mitte kasvurühmadele, mis ei pruugi midagi tähendavat kasvatada.

Temperatuuri muutus

Kuigi tomatid armastavad soojust, on oluline mõista, et temperatuurialused võivad viljaperioodi mõjutatada. Näiteks liiga kõrge või liiga madal temperatuur võib takistada tomatite kasvu ja valmimist. Liiga kõrgel temperatuuril võivad tomatid valmida liiga kiiresti, hooaega ära raiskates. Samuti võib liiga kõrgel temperatuuril olla negatiivne mõju tomatite viljaperioodile. Liiga madal temperatuur, eriti öösel, võib samuti põhjustada probleeme tomatite kasvul ja arengul.

Ebapiisav kastmine

Samuti nagu kõikide taimede puhul, on tomatitel vaja piisavalt niiskust. Seda tuleks annustada regulaarselt, kuid ole ettevaatlik, et seda liiga palju ei teeks. Küllalt niiskuse annustamisega on mugav kasutada tilkkastmissüsteemil baseeruvat niisutuslahendust, mis säilitab pinnase niiskustaseme tasakaalu. Nii hoiad ära ka selle, et taimed hakkavad vettemädanikku saama.

Liiga lühike päeva pikkus

Teadlased ja kogenud aednikud kinnitavad, et igal tomati sordil on erinev ilmaga seotud viljaperiood. Pika päeva jooksul lähevad tomatid kasvama ja kasvatama rohkem värskeid lehti, samas kui lühema päeva jooksul valmivad viljad paremini. Seepärast võib näiteks suvi ja talv mängida rolli tomatite kasvu ja viljaperioodil. Tuleb meeles pidada, et talvel on päevad lühikesed, nii et peate olema viljaperioodiks valmis ka päeva pikkuse uurimisega.

Vale kärpimine

Kui teete tomatitaimedele valesti kärpimist, võib teil olla probleeme nende viljaperioodidega. Jah, üleliigsete võrsete ja pealsete kärpimine on teatud määral vajalik, et taimed saaksid keskenduda kasvu juhtimisele ja viljad valmistuksid. Siiski võib liigne kärpimine põhjustada probleeme kasvu ja viljaperioodiga, nii et kärpimisele tuleks läheneda vastutustundlikult ja äärmise ettevaatlikusega.

Teades, miks tomatid ei valmi, saame neid igapäevaselt paremini juhtida. Pealegi, mida rohkem teadlikud oleme tomatite viljaperioodi omadustest, seda suurepärasem on neid meil oma koduaedades kasvatada. Lõppude lõpuks on mõnikord parimad saagid need, mida oleme ise kasvatanud, ning nendest valmistatud toidud on eriti maitsvad. Lihtsalt mõeldes omaenda aiale ja tomatite viljaperioodile, saate pidada silmas kõiki neid tegureid, mis on vajalikud teie tomatite jaoks õnneks ja terviseks.