Nullkulu

Nullkulu

miks suunurgad lõhenevad?

Miks suunurgad lõhenevad?

Lõhenenud suunurgad võivad olla valusad ja ebamugavad. Tavaliselt kaasneb nende seisundiga ka karedad ja kuivad huuled. Kuigi päris kõik inimesed pole selle probleemiga varem kokku puutunud, on väga oluline teada selle põhjuseid, ennetamise viise ja parimaid ravivõimalusi.

Miks suunurgad lõhenevad?

Kõige tavalisem põhjus lõhenenud suunurkade tekkeks on seeninfektsioon, mille põhjustajaks on Candida perekonna seened. See on organism, mis leidub enamasti seedetraktis ja suuõõnes. Kuigi Candida kasvab normaalselt terves suuõõnes, võib selle vohamine põhjustada suunurkade lõhenemist ning kogu suuõõne põletikulist seisundit, mida nimetatakse ka suu nurkade perleche.

Lõhenenud suunurgad võivad olla ka märk B-vitamiini puudusest. Need vitamiinid on olulised naha ja limaskestade tervisele ning nende puudus võib põhjustada naha ärritust, kuivust ja lõhenemist. B-vitamiine saab keha kõige paremini toidu kaudu, nagu näiteks liha, kala, teraviljad, pähklid ja lehtköögiviljad.

Veel üks lõhenenud suunurkade põhjus võib olla immuunsüsteemi nõrkus. See tähendab, et kui keha immuunsüsteem on nõrk, võib bakterite ja muude mikroorganismide kasv kehas järsult suureneda, edendades seeläbi lõhenenud suunurgade teket. Tugev immuunsüsteem aitab kehal tõrjuda mitmeid infektsioone ja haigusi.

Miks on oluline leida õige ravi?

Lõhenenud suunurgad võivad olla väga ebamugavad ja võivad põhjustada kroonilist muret. Kui seisund ei parane vaatamata kodus kasutatavatele ravivõimalustele, tuleks kindlasti pöörduda arsti poole, et saada nõu ja vajadusel ravi.

Millised on parimad ravivõimalused?

Selle seisundi ravimine võib olla keeruline, sest ravi sõltub sellest, mis täpselt põhjustab lõhenenud suunurki. Siiski on olemas ravi- ja ennetamismeetodeid, mis aitavad leevendada sümptomeid ja hoida seda seisundit kontrolli all.

Esimene ja kõige olulisem samm lõhenenud suunurkade ravi ja ennetamise juures on hoida suu puhtana ja niisutatuna. Regulaarne suu loputamine soolase veega aitab vähendada bakterite arvu suus ja võib aidata vähendada Candida seente kasvu ja seeläbi hoida ära nende ülevoolu.

Lisaks võib lõhenenud suunurkade ravimisel kasutada ka spetsiaalseid kreeme ja salve, mida saab osta retseptiravimina või lokaalse preparaadina. Need sisaldavad tavaliselt seenevastaseid koostisosi, mis aitavad Candida seene kasvu hoida kontrolli all.

Kui lõhenenud suunurgad on põhjustatud B-vitamiini puudusest, võib see olla tingitud ebatervislikust dieedist, mis ei sisalda piisavalt B-vitamiine. Sel juhul saab lisavitamiinidega dieeti täiendada. Siiski tuleks enne mõne sellise ravimi võtmist kindlasti pöörduda arsti poole.

Kokkuvõtteks

Lõhenenud suunurgad on tavaline probleem, millel on mitmeid põhjuseid. Kuigi see võib olla valus ja ebamugav ning võib põhjustada terviseprobleeme, on siiski palju ravivõimalusi, mida saab kasutada selle seisundi leevendamiseks. Kui probleem püsib vaatamata kodustele ravivõimalustele, võib olla vaja pöörduda arsti poole.