Nullkulu

Nullkulu

miks on valgud vajalikud?

Miks on valgud vajalikud: Oluline teave valkude rolli kohta kehas

Valgud on inimkeha jaoks olulised molekulid, mis toimivad organismi alustaladena. Need sisaldavad aminohappeid, mis on ehitusmaterjalid paljudeks olulisteks keemilisteks protsessideks, mida keha läbi viib. Valgud mängivad rolli organismi toimimises kõikjal – alates immuunsüsteemist kuni lihaste ja luude moodustumiseni. Seega on valgud inimese keha jaoks kriitilised molekulid ning nende tarbimine on hädavajalik.

Valgu rolli mõistmine organismis

Valgud on üks põhilisi makrotoitaineid, mida inimene vajab tervise säilitamiseks. Aminohapped on valkude kõige olulisemad ehitusmaterjalid ning on vajalikud paljudel elutähtsatel funktsioonidel. Need ehitusmaterjalid on erinevad ning moodustuvad mitmest alamkategooriast. Umbes 20 aminohapet seob tüüpi valkudestruktuure kehas ning moodustavad nn valgud.

Valgud mängivad olulist rolli mitmesugustes kehafunktsioonides – nii struktuurses kui funktsionaalses mõttes. Näiteks on kollageen, mis on väga oluline valk, mis moodustab nahka, luud, liigeste ning teisi olulisi kehaosi, mis on inimese tervise jaoks olulised. Teine populaarne valgu tüüp on ensüüm, mis on kemikaal, mis kiirendab keemiliste reaktsioonide toimumist. Immuunsüsteemi valgud aitavad võidelda infektsioonidega, kaitstes keha võõraste mikroorganismide ja muude kahjulike tegurite eest.

Valkude funktsioonid

Kui räägime valkude funktsioonidest, siis on neid väga palju ning erinevaid olenevalt valgu rollist organismis. Kuid siinkohal räägime mõningatest kõige olulisematest funktsioonidest, mida valgud organismis täidavad.

– Valgud on keha ehitusmaterjaliks: erinevad kehaosad nõuavad erinevat tüüpi valke, et toimida. Nagu juba mainitud, moodustavad valgud olulisi kehaosi nagu nahk, luud ja liigeste kõhre.
– Valgud on ensüümide allikaks: ensüümid on keemilised ained, mis reageerivad kehas ainetena. Enamik kehas toimuvatest keemilistest reaktsioonidest oleks ilma ensüümideta võimatu. Näiteks lagunevad valgud valkude lagundavate ensüümide toimel.
– Valgud moodustavad rakumembraani: rakumembraanid on olulised kaitsevahendid, mis piiravad rakke väliskeskkonnaga. Rakumembraanid võimaldavad ainete läbikäiku, kuid kaitsevad ka rakke mikroobe, parasiitide ja kahjulike ainete eest. Need membraanid sisaldavad olulisi valke, mis aitavad tagada membraani terviklikkuse ja funktsionaalsuse.
– Valgud transpordivad aineid veres: inimkeha vajab verd, mis transpordib hapnikku, mineraale ja aineid, mis on vajalikud rakkude toimimiseks. Veres leiduvad erinevad valgud nagu albumiin ja globuliinid aitavad nende ainete tõhusat transporti.
– Valgud on olulised immuunsüsteemi toimimiseks: immuunsüsteemi valgud, nagu antikehad, tuvastavad ja seonduvad kehasse sattunud võõraste mikroorganismidega ning aitavad kaitsta keha haiguste vastu.

Vajalike valkude tarbimine

Valkude vajadus organismis on inimestel erinev, kuid siiski on kindel piir, millest alates tuleks valgutarbimisele tähelepanu pöörata. Liiga vähe või liiga palju valku omakorda võib olla säilitamise kõrvalmõjud, mistõttu on oluline säilitada tasakaal. Valgu vajadus sõltub inimese kehakaalust, elustiilist, aktiivsusest ning ka muudest terviselistest asjade juurde kuuluvatest faktoritest. Näiteks on valkude vajadused kasvavatel lastel suuremad, samuti on inimestel, kes tegelevad aktiivse treeninguga, vaja tavalisest rohkem valku.

Valgud on väga olulised organismi normaalseks toimimiseks ning nende tarbimist ei tohiks alahinnata. Kui aga ei ole piisavalt valku, võib see viia erinevate terviseprobleemideni. Tasakaalustatud toitumine on seega kriitilise tähtsusega ning see ka tagab, et organism saab kõik, mida ta vajab.

Kokkuvõte

Valgud on inimkeha jaoks hädavajalikud molekulid, mis on organismi alustaladena. Need sisaldavad aminohappeid, mis on ehitusmaterjalid paljudeks olulisteks keemilisteks protsessideks, mida keha läbi viib. Valgud mängivad rolli organismi toimimises kõikjal – alates immuunsüsteemist kuni lihaste ja luude moodustumiseni. Valkude tarbimisel on kindel piir, mistõttu inimestel tuleks valgutarbimisele tähelepanu pöörata ning tarbida erinevaid valgurikkaid toite. Tasakaalustatud toitumine tagab, et organism saab kõik, mida ta vajab ning keha toetab nii head tervist kui ka head enesetunnet.